×

RoboSfera bez Barier

RoboSfera bez Barier

Każda jednostka ma coś do zaoferowania. Nasza organizacja pragnie stwarzać warunki, w których nowe pokolenia będą zmotywowane do parcia na przód i przekraczania granic obecnej wiedzy.

nn

W ostatnim czasie współpracując z Urzędem Miejskim Wrocławia wprowadziliśmy

n

w życie projekt RoboSfera bez Barier, który skierowany jest do dzieci z niepełnosprawnościami. Organizujemy cykl 70 bezpłatnych spotkań z dziećmi, na których będziemy realizować program podobny jak podczas warsztatów z LEGO robotyki, które prowadzimy na co dzień w szkołach publicznych.

n

Spotkanie otwierające odbyło się podczas Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

n

(2 kwietnia 2019) w Ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjnym dla Wyjątkowych Dzieci prowadzonego przez Fundację „Potrafię Pomóc”. Nasi instruktorzy poprowadzili tam warsztaty z LEGO robotyki pokazując uczestnikom na jakim sprzęcie będą pracować i tłumacząc zasady współpracy.

nn

Dzieci podczas trwających 90 min. zajęć miały okazję budować mobilne łaziki marsjańskie. Roboty wykorzystując specjalne czujniki miały odczytywać kolory z przedmiotów znalezionych na planecie Mars. Za każde poprawnie wykonane zadanie, uczestnik otrzymywał punkt. Zabawa opierała się na zdrowym współzawodnictwie – zbudowane przez dzieci łaziki prowadziły pojedynki o nowo-odkryte terytoria. Kreatywna edukacja o takim charakterze ma pobudzać u najmłodszych chęć do nauki.

nn

Jako organizacja, której usługi kierowane są w szczególności do dzieci i młodzieży cieszymy się niezmiernie, że możemy wspierać rozwój dzieci tak szczególnych. Wierzymy, że każda inicjatywa budząca zaangażowanie wśród osób niepełnosprawnych daje im możliwość wykazania jak dużo mogą zaoferować światu.

nn

Historia niejednokrotnie udowodniła nam, że to człowiek decyduje w jakim świecie żyje. Kiedy stajemy przed ścianą szukamy sposobu na jej obejście, bo w końcu to potrzeba jest matką wszystkich wynalazków. Dlatego wspólnie z całym zespołem mamy nadzieję, że niepełnosprawność w tej sytuacji nie będzie ograniczeniem, a raczej stanie się czynnikiem, który pobudzi chęć tworzenia najwspanialszych rozwiązań. Wierzymy, że RoboSfera bez Barier to pomysł spoglądający w przyszłość.

nn

Pomysł na program zrodził się w oparciu o dwa projekty miejskie:

n

1. Wrocławski Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Bez Barier”

n

2. Idee Smart City, wg której: inwestycje w kapitał ludzki i społeczny, wspomagane rozwojem nowoczesnej infrastruktury, to podstawa zrównoważonego rozwoju gospodarczego oraz budulec wysokiej jakości życia.

nn

Programem zostanie objętych aż 287 dzieci z 5-ciu ośrodków.

nn

Agata Mazurkiewicz

n

Planeta Robotów