×

Piknik Naukowy „My i Maszyny”

Piknik Naukowy „My i Maszyny”

n

11 maja 2019 r. odbyła się 23. edycja Pikniku Naukowego – Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim wydarzenia było „My i Maszyny”. Planeta Robotów już po raz 6 znalazła się w gronie wystawców atrakcji.

nn

Historia Pikniku Naukowego sięga 1997 r. Wtedy odbyła się pierwsza edycja projektu organizowana przez pomysłodawcę prof. Łukasz Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia. Wzięło w niej udział 17 warszawskich instytucji. Każdego roku przybywało coraz więcej wystawców, a w tym roku było ich ponad 200.

nn

Piknik Naukowy to obecnie największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej. Event ma na celu prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń oraz popularyzowanie wiedzy z różnych dyscyplin nauki. Pojawiły się atrakcje pogłębiające zarówno zakres nauk humanistycznych, jak również ścisłych i przyrodniczych.

n

Planeta Robotów po raz 6 miała przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu. W tym roku poprowadziliśmy warsztaty „Archeolodzy i Zgraja Robotów”.  Dzieci, podzielone na dwuosobowe zespoły, zmagały się z wydobywaniem starożytnych części LEGO, dzięki którym mogły zbudować antyczne klucze. Wszystko to przy pomocy robotów Mindstorms EV3 oraz klocków.

nn

Zwiedzający konstruowali i programowali własne maszyny. Była to świetna okazja do sprawdzenia swoich możliwości oraz zobaczenia, czy jesteśmy zainteresowani przygodą z robotyką. Nad uczestnikami podczas warsztatów czuwali nasi doświadczeni instruktorzy, którzy chętnie pomagali i odpowiadali na wszystkie pytania.

n

Warsztaty składały się z dwóch części. W pierwszej fazie uczestnicy układali roboty wykopaliskowe i ozdabiali je przeróżnymi komponentami by nadać im swój własny, nietuzinkowy charakter. Następnie maszyny sterowane pilotami na podczerwień szukały antycznych fragmentów. Nasi mali archeolodzy budowali z samodzielnie pozyskanych części, a za każdy skompletowany klucz dostawali określoną liczbę punktów. Po zawodach uczestnicy z największą ilością punktów zdobywali miano “Mistrza Wykopalisk”.

n

Lecz to nie koniec atrakcji z naszego stoiska. Zwiedzający mogli zobaczyć naszą autorską robotyczną rękę – manipulator chwytający przedmioty. Mogli zmierzyć się z pokonywaniem trasy i parkowaniu na naszym torze dla pojazdów, za pomocą kierownicy zbudowanej z klocków LEGO, oraz zobaczyć nasze roboty pokazowe między innymi: robot skonstruowany na Dzień Flagi dla kancelarii Prezydenta RP, robot utrzymujący równowagę balansując na dwóch kołach, robot kobra będący elektronicznym odzwierciedleniem prawdziwego węża, oraz inne.

n

Przez cały dzień bawiliśmy, uczyliśmy i szerzyliśmy pasję do nauki i robotyki. Od samego początku, cieszyliśmy się ogromnym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. Chętnie uczestniczyli oni w naszych atrakcjach oraz z zaangażowaniem oglądali organizowane przez nas zawody. Redaktorka Polskiego Radia oceniła nasze stoisko jako cieszące się największym zainteresowaniem wśród uczestników.

nhttps://www.youtube.com/watch?v=yOBCE8UFej8

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nauka wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród wszystkich grup wiekowych. To ważne, aby nie ograniczać nawet najtrudniejszych dziedzin tylko do zainteresowania specjalistów, ale rozpowszechniać je także szerszemu gronu odbiorców.