×

Mikołajki w Polsce i na świecie

Mikołajki w Polsce i na świecie

n

Mimo że zima jest mroźną porą roku, a na dworze szybko robi się ciemno, ma ona swój niepowtarzalny urok i klimat. To czas, kiedy można ulepić bałwana, urządzać bitwy na śnieżki, jeździć na sankach, łyżwach oraz nartach. Kto z nas tego nie lubi? A który z zimowych sportów jest Waszym ulubionym?

Ponadto grudzień to też pora świąt, prezentów i Mikołajek, na które wszystkie dzieci czekają cały rok. W Polsce obchodzone są już od ponad 300 lat! Jednak kiedyś prezenty różniły się od tych, które dostajemy współcześnie. W XVIII wieku Święty Mikołaj przynosił dzieciom pierniki, jabłka oraz złocone orzechy. Zaglądał przez okno, sprawdzając, czy dzieci mają czyste buty. Jeśli były brudne, w miejscu świątecznego podarunku, można było znaleźć rózgę lub zgniłego ziemniaka. Na pewno domyślacie się, że każdy pilnował, aby jego obuwie było naprawdę czyste. Nikt nie chciał znaleźć niemiłej niespodzianki!

n

Święty Mikołaj nie zawsze też wyglądał jak obecnie. Jego aktualny wygląd rozpowszechniła kampania znanej marki Coca- Cola. Dzięki niej od lat 30. ubiegłego wieku Święty Mikołaj zamiast stroju biskupa nosi czerwony strój i czapkę z pomponem.

n

A jak Mikołajki wyglądają dzisiaj? W obecnych czasach dzieci na początku grudnia wysyłają listy do Świętego Mikołaja, w których piszą, co chciałyby dostać. W nocy z 5 na 6 grudnia, kiedy najmłodsi słodko śpią, prezenty w magiczny sposób znajdują się na poduszkach, w butach lub w dużej skarpecie. Jednak nie wszyscy zobaczą tam to, co sobie wymarzyli. Jeśli byli niegrzeczni, mogą znaleźć tam rózgę.

n

Nie tylko w naszym kraju obchodzi się Mikołajki. Święty Mikołaj (lub jego zastępca) odwiedza grzeczne dzieci we wszystkich krajach! Wiecie, jak wyglądają Mikołajki na świecie?

n

W Niemczech święty Mikołaj podróżuje na ośle lub saniach zaprzęgniętych w renifery. Ma przy sobie grubą księgę, w której zapisane są wszystkie uczynki dzieci- te dobre i te złe. Dzień przed jego przybyciem dzieci piszą listę wymarzonych prezentów. Po obudzeniu mogą znaleźć tam to, czego sobie życzyli, a urwisy- rózgę, węgiel lub ziemniaki.

n

W Hiszpanii, podobnie jak w Polsce, najmłodsi piszą do Mikołaja listy z wymarzonymi prezentami. Przy kominku wieszają duże skarpety, w których później znajdą pozostawione podarki.

n

W Belgii dzieci dbają nie tylko o brzuch Świętego Mikołaja, ale i jego reniferów, dlatego też wokół domu zostawiają dla nich marchewki i siano. Na prezenty przygotowują kosze lub buty.

n

U naszych południowych sąsiadów Mikulas rozdaje prezenty w towarzystwie anioła i czarta. Mowa o Słowacji i Czechach. Nie podróżują oni na saniach, a zsuwają się z nieba po złotej nici.

n

W Holandii Święty Mikołaj nie jest ubrany na czerwono. Jego strój jest cały czarny- brudny od sadzy w kominie. Przypływa on na statku z Hiszpanii już 5 grudnia.

n

Dzieci w Rosji muszą czekać na podarki aż do Nowego Roku. Wtedy to z workiem prezentów odwiedza ich Dziadek Mróz.

n

We Włoszech w ogóle nie ma świętego Mikołaja! W doręczaniu prezentów dzieciom zastępuje go wiedźma Befana. Zamiast sani- lata na miotle i wrzuca dzieciom prezenty przez komin, a jeśli są niegrzeczne- czosnek lub węgiel.

n

Zwyczaje na całym świecie różnią się od siebie, ale mają jedną wspólną cechę- prezenty! Kto z nas nie lubi ich dostawać? A może wolicie obdarowywać swoich bliskich? Zwyczajów jest tak dużo, jak dużo jest krajów. Ważne jest, żeby je pielęgnować, dlatego my też co roku pamiętamy, aby wyjątkowo spędzić ten dzień.

n

W szkołach regularnie organizowane są zabawy mikołajkowe lub losuje się osobę, której następnie wręczymy prezent. To wspaniałe zwyczaje, które wprawią w niezwykłe samopoczucie dużych i małych. Wybieranie prezentu, pakowanie w kolorowy papier i niecierpliwe czekanie na wyjątkowy dzień 6 grudnia, kiedy będzie można wręczyć, ale i także rozpakować paczkę. Już czuć zapach mandarynek i pierników, a na ścianach wiszą ozdoby w kształcie płatków śniegu oraz papierowe łańcuchy. Wszyscy czekają na pierwszy śnieg! Coraz częściej w ramach świątecznego dnia cała klasa wybiera się do kina, na kręgielnię lub do parku zabaw. Możliwości są nieograniczone. A jak w Waszych szkołach obchodzi się Mikołajki? Losujecie swojego Mikołajka/ Mikołajkę czy wspólnie wybieracie się do ciekawego miejsca? A może organizujecie zbiórkę na szczytny cel? W całym mikołajkowym szaleństwie warto pamiętać, że to nie prezenty są najważniejsze. Warto uczcić ten dzień w sposób, który przyniesie radość Wam, Waszym bliskim czy osobom potrzebującym. Taki dzień zdarza się raz do roku!

n

Cały zespół Planety Robotów życzy Wam wspaniałych Mikołajek!

n