×

Koloseum z klocków LEGO

Koloseum z klocków LEGO

LEGO koloseum to nowy największy zestaw w historii firmy. Składa się z 9036 klocków, czyli o ponad 1,5 tysiąca więcej elementów niż poprzedni rekordzista.

Autorzy zadbali o ważne szczegóły. Prototyp LEGO ma dokładnie takie same proporcje jak oryginalna konstrukcja. Zachowana jest również odpowiednia kolorystka. Poza roślinami i elementami małej architektury – zestaw składa się wyłącznie z trzech, piaskowych odcieni, które mają imitować starzejące się mury koloseum. Fasada budynku również została zaczerpnięta z oryginału. Najniższa kondygnacja jest zaprojektowana w porządku toskańskim, druga w jońskim, trzecia w korynckim, co można zauważyć po kolumnadach. Obiekt został odwzorowany w obecnym stanie, czyli z zawaloną południową częścią ściany, która runęła w 1349 roku.

„Jednym z największych wyzwań i jednym z najważniejszych było przekazanie monumentalności koloseum w formie LEGO. Uznałem, że model LEGO powinien posiadać szczególną cechę architektoniczną oryginału – rzędy kolumn oflankowanych łukami w różnych stylach. Aby to osiągnąć, model jest skonstruowany z wykorzystaniem efektu pionowej przesady. Przekrój poprzeczny jest zatem znacznie bardziej stromy, niż na rzeczywistej konstrukcji. Miejmy nadzieję, że dzięki doświadczeniu w budowaniu modelu LEGO ludzie będą mogli dowiedzieć się więcej o oryginale” – komentuje Rok Zgalin Kobe, główny projektant zestawu.

Zestaw po ułożeniu będzie miała wymiary 27 cm wysokości, 52 cm szerokości i 59 cm głębokości.