×

10 ciekawostek o LEGO

10 ciekawostek o LEGO

Podczas warsztatów i eventów na Planecie Robotów często korzystamy z zestawów oraz elementów LEGO. Firma ma bardzo ciekawą historię, a niektóre fakty o przedsiębiorstwie mogą poważnie zaskoczyć. Przedstawiamy 8 najbardziej interesujących ciekawostek o LEGO!

nn

1. Nazwa LEGO pochodzi od dwóch duńskich słów: „leg godt”, czyli baw się dobrze. Wymyślił ją jeden z pracownik w ramach konkursu organizowanego przez firmę. Jako nagrodę miał otrzymać butelkę domowego wina.

nn

2. 3 podstawowe klocki LEGO® 2×4 można połączyć na 1060 sposobów

3. Wszystkie klocki, wyprodukowane od początku istnienia firmy, do siebie pasują. Ich projekt nie zmienił się od 1958 roku.

nn

4. Klocki LEGO stanowią 80% wszystkich kloców wyprodukowanych na świecie, a na każdego mieszkańca naszej planety przypada ponad 100 elementów LEGO

5. LEGO jest największym producentem opon na świecie, co zostało potwierdzone w 2012 roku w Księdze Rekordów Guinnessa. Co prawda nie są one imponującej wielkości, ale w zestawieniu znaczenie miała ilość.

6. W 2015 w Mediolanie powstała najwyższa wieża z klocków LEGO na świecie! Miała 35,05 metra.

https://www.youtube.com/watch?v=JekjyROY-V4

7. Największy na świecie zestaw składa się z 9036 elementów i pozwala na zbudowanie rzymskiego Koloseum. Po złożeniu konstrukcja ma wymiary 27cmx52cmx59cm. Zestaw trafi do sprzedaży 27 listopada 2020, a jego cena to 499,99 euro lub 549,99 dolarów.

8. Istnieje zawód Certyfikowany Profesjonalista LEGO. Osoby na takim stanowisku zajmują się profesjonalnym budowaniem z klocków. Są to poniekąd partnerzy biznesowi duńskiej firmy, których zadaniem jest konstruowanie na zamówienie różnych rzeczy z LEGO. 

9. W 2009 roku w Wielkiej Brytanii został zbudowany prawdziwy dom z LEGO. James May, twórca domu, wykorzystał do tego 3,3 mln klocków! Budynek posiada meble oraz część artykułów gospodarstwa domowego wykonane z klocków.

https://www.youtube.com/watch?v=FrLkHn_RlgY

10. Pierwsza figurka LEGO w znanej dziś formie została wyprodukowana pod koniec lat 70 XX wieku. Od tego czasu powstało ich tak dużo, iż szacuje się, że do tego czasu mogły przewyższyć liczbę ludzi zamieszkujących naszą planetę.

źródła:

n

www.konbini.com

n

kidskonnect.com

n

wikipedia.org/wiki/Lego