×

Półkolonia latem – świetny sposób na wakacje!

półkolonia

Półkolonia latem – świetny sposób na wakacje!

Co to jest półkolonia? Jest to forma spędzania czasu wolnego dla dzieci. W ramach półkolonii dzieci biorą udział w warsztatach, grach i zabawach, również edukacyjnych. Od tradycyjnych kolonii różnią się tym, że odbywają się w miejscu zamieszkania – rodzice przywożą dzieci w godzinach porannych i odbierają je w po południu.

Półkolonie są świetnym sposobem na spędzenie wakacji dla Twojego dziecka, szczególnie jeżeli nie możesz wziąć urlopu na całe lato. W tym artykule opiszemy, na czym polega półkolonia i jakie są jej rodzaje. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!

Czym jest półkolonia?

Półkolonia wygląda podobnie do najzwyklejszej koloni, z jednym haczykiem – półkolonie odbywają się w miejscu zamieszkania i trwają od rana do popołudnia. Dzięki temu możesz zapewnić swojemu dziecku rozrywkę, bez konieczności organizowania wyjazdu.

Co ważne, półkolonie to nie tylko zabawa – połączone są one z zajęciami edukacyjnymi, oczywiście w formie przyjemnej dla dzieci. W zależności od typu półkolonii Twoje dziecko będzie brało udział w różnych warsztatach, często skupionych na rozwijaniu kompetencji 21 wieku. Musimy też wspomnieć o zajęciach sportowych, które są nieodzowną częścią półkolonii, zarówno letnich, jak i zimowych.

Jakie są rodzaje półkolonii?

Półkolonie mogą być ogólne, ale również tematyczne – skupione wokół konkretnych aktywności. Jakie są najpopularniejsze rodzaje półkolonii letnich?

 • półkolonie kulinarne,
 • półkolonie sportowe,
 • półkolonie leśne,
 • półkolonie taneczne,
 • półkolonie pod znakiem robotyki,
 • półkolonie językowe.

Dzięki różnym rodzajom półkolonii możesz zapisać dziecko na takie, które najlepiej pokrywają się z jego zainteresowaniami i pasjami.

Możesz też wybrać półkolonie bez szczególnego ukierunkowania – bardziej ogólnorozwojowe. Ma to tę zaletę, że na dziecko czekają różnorodne aktywności i tematy.

Jak wyglądają półkolonie dla dzieci?

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, półkolonie odbywają się w miejscu zamieszkania. Zazwyczaj zaczynają się rano, a kończą po południu – w ten sposób, pokrywają godziny pracy rodziców. Tym samym, pod względem godzin nie różnią się zbytnio od przedszkola lub szkoły. Co ważne, każda półkolonia odbywa się od poniedziałku do piątku – w weekendy dziecko zostaje w domu.

Półkolonie, podobnie jak kolonie, odbywają się w ramach turnusów. W większości przypadków turnus trwa jeden tydzień, chociaż możesz spotkać się z turnusami dwutygodniowymi.

W trakcie półkolonii Twoje dziecko otrzymuje wyżywienie i ma zapełniony czas. Dzięki temu nie musisz się martwić o swoje dziecko, gdy jesteś w pracy.

Kto organizuje półkolonie?

Interesuje Cię półkolonia dla Twojego dziecka? Więc musisz wiedzieć, gdzie ją znaleźć. W każdym mieście jest mnóstwo placówek organizujących taką formę spędzania czasu, warto więc sprawdzić, między innymi:

 • biura podróży,
 • placówki edukacyjne (np. szkoły językowe),
 • publiczne przedszkola,
 • placówki z rozrywką dla dzieci (np. parki trampolin),
 • ośrodki sportowe,
 • szkoły tańca.

Jeżeli interesują Cię półkolonie letnie tematyczne, to warto rozejrzeć się wśród placówek organizujących zajęcia i warsztaty z danego zagadnienia na co dzień. Na przykład, półkolonie taneczne mogą być organizowane przez szkoły tańca, w trakcie, gdy najlepsze półkolonie językowe będą prowadzone przez szkoły językowe.

Ile kosztują półkolonie letnie dla dzieci?

Kolejną kwestią dotyczącą półkolonii letnich dla dzieci, którą musimy omówić, jest cena. Ile kosztuje tygodniowy turnus takich zajęć? Sporo zależy od organizatora.

W dużych miastach cena zazwyczaj waha się w okolicach 700-1300 zł za tydzień. Choć może wydawać się to sporym wydatkiem, to pamiętaj, że w cenę takich półkolonii wliczone jest wyżywienie, zazwyczaj jedna wycieczka oraz mnóstwo zajęć edukacyjnych. Dlatego, jeżeli masz możliwość zapisać swoje dziecko na taką formę spędzania czasu w wakacje, to zdecydowanie warto to zrobić.

Półkolonie dla dzieci – naprawdę warto!

Jak widzisz, półkolonia jest świetnym rozwiązaniem na wakacje – będzie ona tańsza od tradycyjnych kolonii, a równocześnie pozwoli Twojemu dziecku spędzić lato w ciekawy i przyjemny sposób. Dlatego nie wahaj się – zapisz swoje dziecko na półkolonie już dziś!

Materiał zewnętrzny