×

Pierwszy bot, który zdał test Turinga

Pierwszy bot, który zdał test Turinga

Test Turinga miał być niezłomnym wyznacznikiem tego, „kto robot, a kto nie robot”. Kilka lat temu sytuacja się zmieniła. W 2014 roku test Turinga zdał bot Eugen Goostman – choć trzeba przyznać, że okoliczności, w jakich oszukał on sędziów, były kontrowersyjne.

Test stworzony w 1950 roku przez Alana Turinga polega na ocenie mówienia i myślenia maszyny, programu czy bota. Do niedawna, gdy poziom rozwoju sztucznej inteligencji oceniano na będący odpowiednikiem rozwoju 6-letniego dziecka, test Turinga raczej nie był zbyt zagrożony.

nn

Naczelną zasadą testu jest, że jeśli maszyna oszuka co najmniej 30% ludzkich odbiorców – zdaje. Program stworzony przez Wladimira Weslowa, mieszkającego w USA Rosjanina, oraz Ukraińca Jewgienija Demczenko, podczas rozmów na czacie, przekonał 10 na 30 sędziów (33%), że jest człowiekiem. Eksperyment przeprowadzono w siedzibie Towarzystwa Królewskiego w Londynie w Londynie. Wprawdzie były wcześniej prowadzone eksperymenty, które wskazywały podobne wyniki, ale nie były to doświadczenia prowadzone w naukowych warunkach. Jak podsumował prof. Kevin Warwick z Uniwersytetu w Reading:

n

W prawdziwym teście Turinga nie ustala się pytań ani tematów rozmów. Zatem z dumą możemy ogłosić, że test Alana Turinga został zdany po raz pierwszy.

Wypada jednak przyznać, że wyniki testu są często kwestionowane przez prasę fachową. Przez pewien czas po jego wykonaniu, istniała możliwość porozmawiania online z botem, i kilka redakcji, które przeprowadziły te rozmowy, były ich poziomem zawiedzione. Wspomniany bot udaje bowiem, że jest 13-letnim chłopcem: Eugenem Goostmanem z Odessy (Ukraina). Może właśnie te elementy były mylące i uzasadniały w oczach oceniających pewne niezręczności językowe. Faktem jednak jest, że był to pierwszy, ale zapewne nieostatni program, który przeszedł test Turinga. I co najciekawsze: twórcy, którzy skupili się na stworzeniu charakteru Eugena, zaprogramowali go tak, aby twierdził, że wie wszystko, nawet gdy brakuje mu informacji. Bardzo to ludzkie.n

n

Źródła:nhttps://www.theguardian.com/technology/2014/jun/09/what-is-the-alan-turing-testnhttps://tvn24.pl/swiat/komputer-po-raz-pierwszy-przeszedl-test-turinga-udawal-13-latka-ra437287-3364070nhttps://spidersweb.pl/2014/06/test-turinga-komputer.htmlnhttps://roboforum.pl/artykul/pierwszy-w-historii-komputer-przeszedl-przez-test-turinga