×

Roboty w kosmosie? Tak, to już się dzieje

Roboty w kosmosie? Tak, to już się dzieje

To nie wirtualny HAL 9000 i nie „Odyseja Kosmiczna 2001”. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pracował w tym miesiącu bardzo „namacalny” robot, który nazywa się Fedor i jest wyposażonym w sztuczną inteligencję humanoidem.

nn

Fedor mierzy 180 centymetrów wzrostu i waży 160 kilogramów. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej był trenowany i testowany tak, aby docelowo mógł zastępować astronautów w najbardziej niebezpiecznych zadaniach; zwłaszcza tych związanych ze spacerami bezpośrednio w przestrzeni kosmicznej. Fedor (nazwa to skrót od Final Experimental Demonstration Object Research) znany też jako Skybot F850, na stację został przetransportowany bezzałogowym statkiem Sojuz MS-14 i przebywał tam ponad 2 tygodnie: od 24 sierpnia do 7 września.

https://www.youtube.com/watch?v=Az_qrXQzYOA

Podczas pobytu na ISS astronauci uczyli Fedora podstawowych prac, np. używania śrubokręta, wiertarki czy podłączania kabli elektrycznych. Nadzór nad robotem prowadził Aleksander Skwortsow, który nosił egzoszkielet i okulary rozszerzonej rzeczywistości zasynchronizowane z Fedorem, dzięki czemu robot w stanie nieważkości uczył się wykonywać typowe dla astronautów ruchy i zadania. Co może nas niepokoić, Fedor, choć jest robotem ratunkowym, w warunkach Ziemskich uczony był np. strzelania z dwóch pistoletów równocześnie. Tak: w Rosji.

https://www.youtube.com/watch?v=GiX3vpVg3t4

Źródła:nhttps://spaceflightnow.com/2019/09/06/soyuz-spacecraft-humanoid-robot-return-to-earth-after-16-day-test-flight/nhttps://www.theverge.com/2019/9/6/20852602/russia-skybot-fedor-robot-international-space-station-soyuznhttps://dzienniknaukowy.pl/kosmos/rosyjski-robot-fedor-leci-na-miedzynarodowa-stacje-kosmiczna