×

Mózg dla robota?

Mózg dla robota?

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology ogłosili, że rozpoczynają pracę nad systemem, który usprawni proces przetwarzania informacji przez roboty. Według badaczy, obecne na rynku opcje nie są wystarczająco dobre i efektywne.

n

Dr Sabrina Neuman, absolwenta MIT Computer Science and Artificial Intelligence zaprojektowała metodę, która umożliwi osiągnięcie dużo szybszego czasu reakcji przez roboty. Polega ona na tworzeniu specyficznych układów scalonych, które będą zaprojektowane na podstawie fizycznego układu robota, jego mechaniki oraz przeznaczenia. Naukowczyni zaznacza, że trzeba wziąć pod uwagę takie parametry jak postrzeganie otoczenia przez robota, mapowanie przestrzeni, rozumienie swojego położenia oraz planowanie ruchu. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie chipu, który znacznie zwiększy efektywność, szczególnie jeśli chodzi o przekładanie „myślenia” robota na jego działanie – czyli między innymi planowanie ruchów.

n

MIT opisuj system w następujący sposób:

nn

Nasz system tworzy projekt, jak najlepiej dopasowany do potrzeb konkretnego robota. Użytkownik wprowadza parametry robota, takie jak układ kończyn, sposób poruszania się poszczególnych stawów. System dr Nauman tłumaczy te właściwości fizyczne na macierze matematyczne. Te macierze są „rzadkie”, co oznacza, że zawierają wiele wartości zerowych, które odpowiadają ruchom niemożliwym do wykonania przy określonej anatomii robota.

nn

Następnie system tworzy projekt, w którym uwzględnia tylko niezerowe wartości w macierzach. Chip zbudowany na bazie takiej technologii jest dostosowany do zmaksymalizowania wydajności robota. Sprawienie, by roboty reagowały szybciej na swoje otoczenie, to nie tylko zwiększenie szybkości i wydajności produkcji. Chodzi również o to, aby praca z robotami była jeszcze bezpieczniejsza w sytuacjach, gdy ludzie pracują bezpośrednio obok nich i we współpracy z nimi. To pozostaje istotną przeszkodą dla szerszego stosowania robotyki w życiu codziennym, co oznacza, że ​​badania te mogą pomóc w odkrywaniu przyszłości science-fiction – ludzi i robotów żyjących w zintegrowanej harmonii.

nn

Źródło:

n

https://news.mit.edu/2021/robot-customized-hardware-0121