×

Materiał, który umiera?

Materiał, który umiera?

Wygląda na to, że istnieje już materiał oparty na DNA. Zachowuje się on tak, jak żywe organizmy; rozwija, ewoluuje, pochłania energię…

DNA, jako materiał genetyczny, odpowiada za wszelkie, znane na Ziemi życie. Ale DNA jest również polimerem, czyli substancją, która składa się z wielokrotnie powtórzonych jednostek zwanych merami. Polimery naturalne to budulce organizmów żywych, polimery syntetyczne – budulec tworzyw sztucznym. Obecnie, wykorzystując unikalną naturę cząsteczki, inżynierowie Cornella stworzyli biomateriał o właściwościach żywych istot.

https://www.youtube.com/watch?v=LjoTYoqpf6Q

Wprowadzamy nową, realistyczną koncepcję materiału opartego na własnym, sztucznym metabolizmie. Nie tworzymy czegoś, co żyje, ale tworzymy materiały, które są o wiele bardziej realistyczne niż kiedykolwiek wcześniej– powiedział Dan Luo, profesor inżynierii biologicznej i środowiskowej w College of Agriculture and Life Science.

nn

Uczeni materiał DNA stworzyli w oparciu o technologie, którą nawali DASH (DNA-based Assembly i Synthesis of Hierarchical). Zasadę jego powstania naukowcy tłumaczą w filmie, który można obejrzeć pod tym linkiem: Engineers create ‘lifelike’ material with artificial metabolism.

nnn

Źródła:nhttps://news.cornell.edu/stories/2019/04/engineers-create-lifelike-material-artificial-metabolismnhttps://mlodytechnik.pl/news/29628-maszyny-z-dna-jak-zywe