×

8 najsłynniejszych, fikcyjnych robotów

8 najsłynniejszych, fikcyjnych robotów

Transformers to seria komiksów, animacji i zabawek, na których wychowywało się całe pokolenie dzisiejszych 30 i 40 latków (a przynajmniej: jego część). Ale nie tylko Optimus Prime i spółka są powszechnie znanymi robotami – przedstawiamy nasz subiektywny wybór 8 najsłynniejszych, fikcyjnych robo-postaci.

nn

8. ChappienWprawdzie film o tytule, który jest jednocześnie nazwą głównego bohatera-robota, nie jest najwybitniejszym dziełem Neilla Blomkampa(„Dystrykt 9”, „Elizjum”), ale sam Chappie, choć najmłodszy w tym zestawieniu (2015 rok), potrafił wzbudzić sympatię i zapaść w pamięci.

7.BaymaxnKolejny młodzik to główna, robotyczna gwiazda filmu „Wielka Szóstka” (2014 rok). Zaprogramowany aby pomagać ludziom i robiący to w sposób „lekko” nadopiekuńczy – przynajmniej do momentu, gdy okazuje się, że Baymax ma też bardziej drapieżne oblicze.

6. RobocopnKlasyka science-fiction. Bojowy cyborg walczący z przestępczością. I choć jego „narodziny” to już bardzo zamierzchłe czasy (oryginalny, pierwszy film pochodzi z roku 1987) są one nadal odświeżane, zarówno kolejnymi częściami serii, jak i planowanym sequelem, którego reżyseruje – to nazwisko już tutaj padło: Neill Blomkamp.

5. WALL.EnNie sposób się w nim nie zakochać. Sprzątający Ziemię, niezwykle ludzki w uczuciach WALL.E, to nowa ikona robotyki: robotów przyjaznych, przydatnych i zaangażowanych. Przytul WALL.E’go.

4. Optimus PrimenJak Transformersy, to koniecznie szef „dobrej strony mocy”, a więc: Optimus Prime. Walczący w obronie ludzi i Ziemi, dowodzący Autobotami, transformujący się w ciężarówkę (a właściwie; w sam ciągnik, tj. bez przyczepy). Zasadniczo Transformersy należałoby rozpatrywać w tym zestawieniu kolektywnie, ale jeśli mamy wskazać jedną tylko postać, bezdyskusyjnie będzie to Optimus Prime.

3. Roy Batty i spółkan„Blade Runner” to film legenda, niedawno odświeżony przez Denisa Villeneuvewkontynuacji pt. „Blade Runner 2049”. W zasadzie, w filmie pojawia się więcej postaci androidów, podobnie jak i pytań o ich naturę, ale to końcowa scena pogoni Roya (granego przez zmarłego niedawno Rutgera Hauera) za Deckardem, na zawsze zapisała się w historii science-fiction.

2. C3PO i R2D2nTej pary nie sposób rozpatrywać inaczej, niż w duecie. Niby drugoplanowe postacie serii „Gwiezdne Wojny”, a tak naprawdę weszły do popkultury nawet bardziej, niż większość występujących w filmie postaci ludzkich. Zaś samego, małego R2D2 można spotkać w niejednym domu, w postaci sterowanego za pomocą smartphone’a Sphero R2-D2.

1. TerminatornA aktualnie – były gubernator stanu Kalifornia. Z Arnolda Schwarzeneggera rolata zrobiła nie tylko gwiazdę, lecz wręcz ikonę popkultury, a film na długie lata zdefiniował sposób patrzenia na humanoidalne roboty.