×

Czy znacie Octobota?

Czy znacie Octobota?

n

Oktobot to pierwszy na świecie w pełni elastyczny robot. Jest zasilany paliwem, które uwalnia się w wyniku reakcji chemicznej. Został stworzony przez zespół naukowców w Uniwersytetu Harvarda.

n

Jednym z trendów współczesnej robotyki jest rezygnowanie z kanciastych, twardych i surowych struktur. Naukowcy zastępują je elastycznymi materiałami, takimi jak żel lub guma. Starają się budować roboty z tworzyw, jak najbardziej przypominających tkanki organizmów żywych.

nn

„Wizja dotycząca stworzenia całkowicie miękkich robotów wymagała walki polegającej na zastąpieniu twardych i sztywnych elementów, takich jak baterie i układy elektroniczne, analogicznymi miękkimi systemami, a następnie umieszczenie ich w robocie i spięcie wszystkich niezbędnych elementów w całość” – powiedział profesor Robert Wood z Uniwersytetu Harwarda. -„Ten eksperyment pokazuje, że możemy łatwo produkować kluczowe elementy dla prostego, ale całkowicie miękkiego robota, który stanowi podstawę dla tworzenia bardziej skomplikowanych wzorów robotów.”

nhttps://www.youtube.com/watch?v=1vkQ3SBwuU4

Jak powstał Octobot?

nn

Wizualną inspiracją dla robota była ośmiornica. Stąd wzięła się również jego nazwa – Octobot. Wszystkie elementy konstrukcji zostały wydrukowane w 3D a następnie umieszczone w miękkim „ciele” maszyny. Robot jest zasilany paliwem uwalnianym w wyniku zaistnienia reakcji chemicznej i kontrolowany za pomocą miękkiej płyty głównej. Reakcja wewnątrz przekształca niewielką ilość płynnego paliwa w dużą ilość gazu, który przepływa przez ramiona Octobota i napełnia je. Proces rozkładu paliwa jest kontrolowany przez mikro-obwody, które pełnią rolę generatora drgań. Wijące się ramiona robota dowodzą, że technologia działa.

nn

„Zasilanie miękkich robotów zawsze opierało się na pewnego rodzaju sztywnych elementach” powiedział Michael Wehner, adiunkt w laboratorium profesora Wood’a. – „Cudowną cechą nadtlenku wodoru jest to, że jego prosta reakcja z katalizatorem – w tym przypadku jest to platyna – pozwala nam na zastąpienie sztywnych źródeł energii.”

nn

Twórcy Octobota wyrażają nadzieję, że ich projekt będzie inspiracją dla innych naukowców do zainteresowania się rozwijaniem miękkiej robotyki.

nnn

Badania prowadzili:

n

Robert Wood, the Charles River Professor of Engineering and Applied Sciences, faculty member of the Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering at Harvard University.

n

Jennifer A. Lewis, the Hansjorg Wyss Professor of Biologically Inspired Engineering, faculty member of the Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering at Harvard University.

n

John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS)

n

Projekt był wspierany przez National Science Foundation, Materials Research Science i Engineering Center na Uniwersytecie Harvarda oraz przez Instytut Wyss.

nn

źródło:

n

https://news.harvard.edu/gazette/story/2016/08/the-first-autonomous-entirely-soft-robot/

n

zdjęcie: Lori Sanders