×

#Kosmos – Pierwsze kroki w astronomii, czyli kiedy, jak i gdzie najlepiej podziwiać niebo #3

Teleskop Hubble’a i Teleskop Webba niemalże „na tacy” podawały i podają nam wyniki swoich kosmicznych obserwacji. Jak ogromna jest jednak nasza satysfakcja, kiedy gołym okiem jesteśmy w stanie zbadać coś, o czym czytaliśmy tylko w książkach i co widzieliśmy na zdjęciach innych? Do tego potrzebne są jednak doskonałe warunki. W dzisiejszym artykule między innymi podpowiemy, kiedy najlepiej podziwiać niebo.

nn

Najważniejszym warunkiem przed rozpoczęciem swojej pierwszej obserwacji jest dokładne wybranie obiektów, na które będziemy chcieli patrzeć. Kiedy już będziemy znali datę, kiedy wyjdziemy na zewnątrz, warto przejrzeć dostępne artykuły o tematyce astronomicznej, mapy, atlasy, a także aplikacje dostępne na komputery i telefony komórkowe. Jedną z nich jest między innymi Stellarium, która przy użyciu kamery pozwala nam zobaczyć, jaka gwiazda i planeta są danego dnia widoczne na niebie. To doskonałe wsparcie przy tego typu rodzajach spędzania czasu. Innym ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest sprzęt.

nn

W Internecie jest dostępnych mnóstwo poradników odnośnie wyboru dobrej lunety czy teleskopu. Czego możemy nie wiedzieć, a o czym trzeba pamiętać, jest wychłodzenie tego sprzętu. Nie powinniśmy zabierać się do obserwacji nieba tuż po wyjściu z domu, ponieważ różnica temperatury – szczególnie w miesiącach chłodniejszych – znacząco wpłynie na jakość obrazu. W porze letniej schłodzenie teleskopu trwa około 30 minut, a w porze jesiennej – godzinę.

n

Najlepsze miejsca w Polsce do astronomicznych obserwacji

n

Polska nie jest może obfita w miejsca dogodne podziwianiu nocnego nieba. Nie mamy takich obszarów w każdym województwie, jednakże nie można powiedzieć, że nie mamy ich wcale. Muszą być one ciemne, a więc z dala od lamp i świateł miast. Kiedy już tam dotrzemy, nasze oczy muszą przyzwyczaić się do ciemności. Nic więc dziwnego, że większość takich miejsc w Polsce znajduje się na południu kraju, w górach, lub na północy, w nadmorskich wsiach.

nn

W Bieszczadach znajduje się Park Gwiezdnego Nieba. Jest to drugie takie co do wielkości miejsce na świecie. Celem stworzenia tego miejsca jest promocja ochrony środowiska nocnego w zakresie ochrony przed sztucznym światłem miasta, ochrona przyrody i propagowanie turystyki astronomicznej. Założyciele Parku Gwiezdnego Nieba chcą przywrócić świadomość tego, że poza nami w galaktyce istnieje masa innych planet i gwiazd. Razem z Parkiem Ciemnego Nieba „Połoniny” na Słowacji oraz Transkarpackim Parkiem Ciemnego Nieba w Ukrainie tworzą pierwszy na świecie potrójny park ciemnego nieba.

n

n

Kolejnym takim miejscem na mapie Polski jest Izerski Park Ciemnego Nieba. Powstał w Górach Izerskich w 2009 roku. Jest to obszar transgraniczny, stworzony w wyniku porozumienia Polski i Czech. Co ciekawe, jest to pierwszy w Polsce park ciemnego nieba oraz pierwszy na świecie transgraniczny park tego typu. Powstał w tym samym celu co ten bieszczadzki – aby pokazywać ludziom skalę zanieczyszczenia światłem.

n

Oczywiście nie trzeba jechać w Sudety czy w Bieszczady, by dostrzec niebo, choć jest to wskazane – choćby z czystej ciekawości, jak to wygląda w takich miejscach! Dobrym początkiem do obserwacji może być nawet Twój balkon czy łąka na wsi u dziadków, do których jeździsz w każde wakacje. Najważniejsze, aby dobrze się do tego przygotować i pamiętać, że światła miast mogą nas rozczarować, ale nie przekreślić całkowicie naszych planów. W mieście widzimy około 300 gwiazd na niebie, a na przykład we wspomnianym Parku Izerskim – ponad 4000.

n

Weronika Kasprzyk