×

#Kosmos – Najlepsze zdjęcia Teleskopu Hubble’a #2

#Kosmos – Najlepsze zdjęcia Teleskopu Hubble’a #2

n

Teleskop Hubble’a, jak już wspominaliśmy wcześniej, to pierwszy obserwator kosmiczny w dziejach ludzkości. Zostawił po sobie jednak mnóstwo wspaniałych pamiątek w postaci zdjęć – w końcu niejeden znakomity fotograf nie może nawet poszczycić się kilkudziesięcioletnią karierą, a Teleskop Hubble’a jest w stanie to zrobić! Zakończył swoją owocną, trzydziestoletnią karierę w styczniu 2021 roku. W tym artykule przytoczymy Wam jego najlepsze zdjęcia.

nn

W 1995 roku brytyjski astronom Patrick Caldwell-Moore stworzył katalog najlepszych zdjęć z kosmosu. Lista zawiera 109 obiektów – galaktyk, mgławic i gwiazdozbiorów. Wszystkie fotografie zostały wykonane przez Teleskop Hubble’a. Być może przegląd 109, a nawet więcej zdjęć od teleskopu to za dużo, ale postaraliśmy się wybrać kilka tych najciekawszych i najdoskonalszych. Wszystkie pochodzą ze strony hubblesite.org.

n

n

1. Mgławica Oriona

n

nOddalona o 1500 lat świetlnych od Ziemi. Na zdjęciu widzimy kilkaset obiektów w Gromadzie Trapez.

2. Mgławica NGC 7635

n

nZdjęcie pokazuje strumień gazu wyrzucanego w kosmos przez gwiazdę o masie… 45 Słońc!

3. Konstelacja Orła

n

nJedno z najsłynniejszych zdjęć Teleskopu Hubble’a. Pokazuje grupę stosunkowo młodych gwiazd, które wydzielają pył.

4. Galaktyka Wir

nn

Niesamowite zdjęcie M51, inaczej zwaną Galaktyką Wir – wszyscy chyba widzimy, z jakiego powodu.

5. Galaktyka Sombrero

n

nTa spektakularna galaktyka rozciąga się na długość 50 tysięcy lat świetlnych i jest w odległości 28 milionów kilometrów od Ziemi.

6. Mgławica NGC6302

n

nTen motylkowy obiekt kosmiczny możemy dostrzec z naszego nieba – jego odległość to „zaledwie” 4 tysiące lat świetlnych od Ziemi. W jego centrum znajduje się gwiazda o temperaturze 250 stopni Celsjusza.

7. Ultragłębokie Pole Hubble’a

n

nNa koniec naszego zestawienia prawdziwy majstersztyk wśród zdjęć! Kiedy zostało opublikowane w 2004 roku, była to najdalej zrobiona fotografia w historii, pokazująca nam Wszechświat sprzed 13 miliardów lat.

Teleskop Hubble’a w swojej karierze wykonał mnóstwo pięknych i zapierających dech w piersiach zdjęć. To niesamowite, z jaką precyzją mogliśmy przyglądać się wynikom jego pracy. Mamy nadzieję, że Teleskop Jamesa Webba dokona rzeczy równie niemożliwych co Teleskop Hubble’a, abyśmy cały czas mogli cieszyć się z odkrywania kosmosu.

n

n

Weronika Kasprzyk