×

Światowy Dzień Liczby Pi

Światowy Dzień Liczby Pi

14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi. Dlaczego? Ponieważ zapisz dzisiejszej daty 3.14 to przybliżenie tej stałej matematycznej.

nn

Czy wiedzieliście, że nigdy nie poznamy dokładnej wartości Pi? Jest ona niewymierna. Jej wartości ułamkowej nie można zapisać przy pomocy skończonej liczby cyfr. Mówiąc inaczej, nie da się jej zapisać jako ilorazu dwóch liczb całkowitych. Co ciekawe, udowodniono to dopiero w XVIII wieku.

nn

Ile cyfr po przecinku warto zapamiętać przy dokonywaniu ważnych obliczeń, w których pomyłka może być tragiczna w skutkach?

NASA podaje, że przy przeprowadzaniu badań używają czasami nawet tylko kilkunastu cyfr rozwinięcia liczy Pi, by dokonywać obliczenia potrzebne do realizacji projektów związanych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną oraz pojazdami kosmicznymi.

n

Komitet CODATA wykorzystuje natomiast znajomość Pi do 32 cyfr po przecinku.

nn

Z liczbą π związane jest nierozwiązywalne zagadnienie o nazwie kwadratura koła. Polega ono na (niemożliwym w praktyce) wykreśleniu kwadratu o tej samej powierzchni co koło. W 1897 roku lekarz z Indiany o nazwisku Edward J. Goodwin stwierdził że dokonał kwadratury koła. Był jednak mały szkopuł; z wykreślonych przez niego figur wynikało, że pi wynosi 3,2.

nn

W 2018 roku w Warszawie został pobity rekord na najdłuższe rozwinięcie liczby Pi. 627 dzieci ze szkół podstawowych, nauczycieli oraz wolontariuszy zebrało się na bulwarach wiślanych, każda z nich trzymała tabliczkę z kolejną cyfrą, którą po przecinku na najbardziej sławna stała matematyczna.

n

Powstało wiele technik na zapamiętanie kolejnych cyfr rozwinięcia liczby Pi. W języku polskim powstał m.in. taki wiersz:

nn

„Kto w mózg i głowę natłoczyć by chciał cyfer moc,nAżeby liczenie ludolfiny trudnej spamiętać móc,nTo nam zastąpić musi słówka te litery suma,nTak one trwalej się do pamięci wszystkie wsuną.”

n

nWiersz został skonstruowany w ten sposób, aby poszczególne słowa, oznaczały kolejne cyfry liczby Pi, a dokładnie” kto=3, w=1, mózg=4 itd.

nn

Źródła:

n

https://warszawa.naszemiasto.pl/rekord-guinnessa-pobity-warszawiacy-rozwineli-liczbe-pi/ga/c11-4571569/zd/30902405

n

https://fajnepodroze.pl/liczba-pi-ciekawostki/

n

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pi