×

Kosmiczne półkolonie

Kosmiczne półkolonie

n

Od poniedziałku zabieramy chętnych w kosmos. Choć może nie dosłownie, bo to wymagałoby wielu lat przygotowań. Pewnie jednak jest, że w tym tygodniu to gwiazdy i planety kierują odkryciami, których dokonują uczestnicy półkolonii organizowanych przez Planetę Robotów.

Tak, nasze półkolonie już trwają – zaczęły się zaraz po zakończeniu roku szkolnego! Każdy tydzień charakteryzuje się innym motywem przewodnim. Pierwszym z nich był kosmos – w każdym możliwym tego słowa znaczeniu. Dzieci używają wyobraźni nie tylko podczas budowania i programowania robotów, ale również tworząc całe uniwersa – wraz z nazwami, nowymi gatunkami roślin i zwierząt.

nn

Serca dzieci podbiła przede wszystkim zabawa „Misja na Marsa”. Po stworzeniu autorskich robotów, dzieci były dzielone przez animatorów na grupy i zaczynały podbój odległej planety. Praca zespołowa okazywała się bardzo istotna. Dzięki temu drużyna była w stanie jednocześnie zbierać punkty za odkrywanie oznak życia na Marsie oraz bronić swojego terytorium. Emocje i ekscytacja momentami sięgały zenitu!

n

Kolejnym półkolonijnym faworytem było utylizowanie radioaktywnych śmieci. W tej misji, nasi koloniści musieli zbudować robota, którego zadaniem było łapanie przedmiotów i przestawianie ich w inne, bezpieczne miejsce. Tak, jak robi się to

n

z radioaktywnymi odpadami, do których człowiek nie może się zbliżyć.

Jednak podbój Marsa i utylizacja radioaktywnych odpadów to nie wszystkie zabawy, w które wciągnęliśmy uczestników półkolonii w tym tygodniu. Świetnie sprawdziły się zajęcia czysto twórcze, czyli tworzenie planet za pomogą styropianowych kulek oraz materiałów plastycznych. Planety te osadziliśmy we własnoręcznie stworzonym kosmosie, gdzieś pomiędzy gwiazdami, czarnymi dziurami i innymi, kosmicznymi dekoracjami. O stworzoną tak przestrzeń dbaliśmy, czyszcząc ją w ramach zajęć ze „sprzątania kosmosu”. Bawiliśmy się również w zakładanie kosmicznych farm i terraformowanie planet… dzięki czemu kolonizacja wspomnianego Marsa nie stanowi już dla nas problemu, zwłaszcza, że wiele osób zdało nasz wewnętrzny trening na kosmonautów.

Na każdym turnusie prowadzimy też konkurs dla zainteresowanych kolonistów, a jego zwycięskich uczestników nagrodzimy pod koniec wakacji. Dodatkowo zajęcia obejmują też animacje plastyczne i sportowe, a raz w tygodniu idziemy na kręgle, do parku zabaw lub planetarium. Kosmiczna frajda – gwarantujemy!