Główna przyczyna, która stoi za rosnącą popularnością sieci SD-WAN, to potrzeba bezpiecznego, elastycznego i niezawodnego zarządzania łącznością między odległymi, rozproszonymi lokalizacjami – podaje „AlgoSec State of Network Security Report 2024”. Czym jest infrastruktura SD-WAN i dlaczego warto ją wybrać zamiast tradycyjnej sieci WAN?
Wzrost wdrożeń sieci SD-WAN w 2023 roku wiąże się również z transformacją cyfrową organizacji, która dotyczy zarówno coraz większej przewagi pracy zdalnej nad stacjonarną, jak i przetwarzania danych w chmurze.
Przedsiębiorstwa potrzebują rozwiązań, które zapewniają stabilną łączność i ochronę przed zagrożeniami cybernetycznymi. Według raportu „Global Networking Trends 2024” 72 proc. ekspertów IT planuje stworzyć architekturę SASE, która integruje sieć SD-WAN z usługami bezpieczeństwa SSE, w ciągu najbliższych dwóch lat.
Jak działa sieć SD-WAN?
SD-WAN (Software-Definied Wide-Area Network) to rozległa sieć komputerowa sterowana systemowo, która zapewnia wielooddziałowym organizacjom bezpieczną, sprawną i wydajną komunikację.
Infrastruktura sieciowa SD-WAN bazuje na dwóch oddzielnych płaszczyznach: sterowania (control plane) i transmisji (data plane). Ich separacja sprzyja elastycznemu skalowaniu zasobów w trakcie współpracy z urządzeniami i systemami sieciowymi.
Pierwsza płaszczyzna monitoruje transmisję danych, a druga – przypisuje priorytet ruchowi, który ma krytyczne znaczenie biznesowe. Co istotne, siecią SD-WAN można zarządzać zdalnie, co zwalnia organizację z utrzymywania stacjonarnego zespołu IT.
Jakie korzyści daje infrastruktura sieciowa SD-WAN?
Najważniejszy wyróżnik sieci SD-WAN to integracja z usługami przetwarzania danych w chmurze. Pracownicy uzyskują do nich bezpośredni dostęp – niezależnie od lokalizacji – co eliminuje ruch wsteczny. W tym przypadku tradycyjna sieć WAN, która transmituje dane przez urządzenia pośredniczące, generuje ryzyko opóźnień i obniża wydajność aplikacji. To może przyczynić się do m.in. spadku produktywności pracowników i złych doświadczeń klientów przedsiębiorstwa.
Sieć SD-WAN zapewnia wyższy poziom ochrony danych firmowych przed cyberprzestępcami. Infrastruktura zintegrowana z takimi funkcjami bezpieczeństwa, jak NGFW (Next Generation Firewall, czyli zaporami sieciowymi następnej generacji) oraz IPS (Intrusion Prevention System, czyli systemem wykrywania i blokowania ataków) wzmacnia odpieranie cyberataków.
Wdrożenie sieci SD-WAN pozwala na bezpieczne i efektywne zarządzanie środowiskiem wielochmurowym. Co więcej, infrastruktura SD-WAN redukuje natężenie ruchu w sieci szkieletowej WAN, zapewniając bezpośredni dostęp do chmury poprzez internet lokalny.
Artykuł sponsorowany