×

Wolne ładowanie strony internetowej – 5 najważniejszych przyczyn

prędkość ładowania strony internetowej

Wolne ładowanie strony internetowej – 5 najważniejszych przyczyn

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś tych chwil niecierpliwości czekając więcej niż kilka sekund na załadowanie się strony, którą chcesz zobaczyć? Jestem pewna, że w wielu przypadkach skończyło się to zamknięciem karty i pomaszerowaniem do innej witryny. Prędkość ładowania strony jest dosyć częstym problemem, z którym zmaga się wielu właścicieli serwisów. Zazwyczaj w odbiorcach narasta frustracja kiedy muszą doświadczać opóźnienia w zobaczeniu tego co kliknęli. Opóźnienie to wpływa również na rankowanie w Google oraz pozyskiwanie konwersji. Czy zastanawiałeś się dlaczego Twoja strona wolno się ładuje? W niektórych przypadkach spowodowane jest to wolnym internetem jednak zazwyczaj problem leży znacznie głebiej. 

Jeśli prędkość Twojego internetu jest zadowalająca a mimo to czekasz sekundy by zobaczyć zawartość swojej witryny – to znak, by przyjrzeć się temu problemowi. Przybliżę Ci dziś główne przyczyny wolnego ładowania stron internetowych. 

1. Zbyt duże zdjęcia i grafiki 

Jednym z głównych czynników spowalniających stronę są obrazy o wysokiej rozdzielczości. Im większy rozmiar zdjęć, tym dłuższy czas ładowania. Należy więc wyświetlać obrazy o odpowiednim rozmiarze, aby oszczędzać transmisję danych a zarazem przyspieszyć ładowanie. Warto wiedzieć, że grafiki zużywają również transfer, który bywa z góry ustalony, a wyczerpanie go skutkuje blokowaniem lub spowalnianiem witryny. 

Ważny jest tutaj również format plików. Przeglądarki mogą ładować pliki JPG, PNG i GIF całkiem sprawnie i szybko jednak gorzej radzą sobie z rozszerzeniami typu TIFF czy BMP. Staraj się więc ich unikać. 

2. Too many file requests – zbyt wiele zapytań do serwera

Posiadanie wielu plików JavaScript, CSS i obrazów może prowadzić do zbyt wielu żądań HTTP. Gdy użytkownik odwiedza Twoją stronę internetową, przeglądarka wykonuje kilka żądań załadowania każdego z tych plików. Może to znacznie zmniejszyć szybkość ładowania strony, mając na uwadze, że Twój serwer może obsłużyć tylko określoną liczbę żądań na sekundę. 

Załóżmy, że Twoja witryna używa 40 żądań plików przy każdym ładowaniu. Jeśli 100 osób próbuje wejść na Twoją stronę w tym samym momencie, oznacza to 4000 żąda plików w ciągu jednej sekundy. Jeśli używasz słabego serwera, proces ten może znacznie się spowolnić lub nawet nie dojść do skutku. 

3. Widgety 

Wtyczki mają bezpośredni wpływ na szybkość Twojej witryny. Warto się więc zastanowić czy nie posiadasz ich na swojej stronie zbyt dużo lub czy są wystarczająco ‘dobrej jakości’. Wiele wtyczek dodawanych jest za pośrednictwem kodu JavaScript, dlatego ważne jest, by instalować dobrze rozwinięte wtyczki z zaufanego źródła. A z niektórych zwyczajnie zrezygnować. Istnieją pluginy, takie jak te przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych i formularzy kontaktowych, które nie powinny mieć zauważalnego wpływu na Twoją witrynę. Natomiast inne, takie jak wtyczki e-commerce, reklamy prawdopodobnie dodadzą kilka sekund do czasu ładowania strony. 

4. Za słaby hosting

Twój dostawca usług hostingowych odgrywa ważną rolę w wydajności Twojej witryny. Nigdy nie wybieraj darmowego hostingu, jeśli myślisz o swojej stronie poważnie. Jeśli zdecydujesz się na serwer współdzielony, musisz być świadomy, że oprócz Twojej strony internetowej serwer obsługuje też sporo innych witryn. Moc obliczeniowa i zasoby są w tym przypadku dzielone na wszystkie obsługiwane strony. 

Zazwyczaj wybiera się hosting biorąc pod uwagę średni ruch, ale jeśli doświadczysz nagłego wzrostu natężenia ruchu, wówczas doprowadzi to do przeciążenia i spowolnienia ładowania. W przypadku serwera współdzielonego podobnie rzecz się będzie miała jeśli to na innych witrynach wystąpi nagle duży przyrost odwiedzających użytkowników jednocześnie. Spróbuj więc wybrać skalowalne usługi hostingowe, by móc rozwiązać ten problem. 

Jeśli to zrobiłeś, a dalej napotykasz powyższe problemy, powinieneś zmienić dostawcę hostingu lub przenieść się na dedykowany serwer. 

5. Niedbale zbudowany kod

Inną powszechną przyczyną wolnego ładowania stron internetowych jest nieczytelne kodowanie. Gdy tworzysz swoją witrynę, nadmierne białe przestrzenie, wbudowane style, puste nowe linie i niepotrzebne komentarze mogą sprawić, że arkusz stylów witryny będzie większy. Usuwając te zbędne elementy, możesz skompresować kod, zmniejszyć rozmiar pliku i poprawić ogólny czas wczytywania strony, a jeśli zależy Ci na rankowaniu w Google, prawdopodobnie zwiększysz swoją wydajność SEO. Z technicznego punktu widzenia proces ten nazywany jest minifikacją. Jeśli nie czujesz się dobrze z kodowaniem, istnieje kilka narzędzi online, które można wykorzystać do czyszczenia i minimalizowania plików arkuszy stylów, jednym z nich jest na przykład Minify

Podsumowanie

Wymienione wyżej przyczyny nie są oczywiście wszystkimi jakie mają wpływ na prędkość ładowania strony, zależy to od wielu czynników, takich jak niezoptymalizowane obrazy, duża liczba żądań HTTP, obszerne kody i problemy z JavaScriptem, aby wymienić tylko kilka.

Niekiedy sam możesz to naprawić poprzez kompresję zdjęć czy usunięcie zbędnych wtyczek a niekiedy problemu szybko rozwiązać się nie da chociażby ze względu na rodzaj serwera.  

Może być trudnym zadaniem dowiedzieć się, co dokładnie powoduje spowolnienie witryny jednak bez względu na to, jaka jest podstawowa przyczyna, nie powinieneś tego ignorować ponieważ nawet kilkusekundowe opóźnienia mogą w znacznym stopniu wpływać na ilość konwersji oraz współczynnik odrzuceń.