×

Studia: robotyka. Czy warto?

Studia: robotyka. Czy warto?

Pytanie zadane w tytule, to pytanie czysto retoryczne. Oczywiście, że warto! W zasadzie wiedzą to wszyscy, ale i tak spróbujemy krótko podsumować, dlaczego warto studiować robotykę.

Robotyka i kierunki pokrewne, to dosyć młode kierunki studiów. Czy będą okresową modą, czy ugruntują swoją pozycję i przez długie lata będą wysyłały w świat absolwentów, o których będą zabiegały najlepsze, technologiczne firmy świata? My jesteśmy pewni, że prawdziwy jest ten drugi scenariusz.

nn

Po pierwsze: możliwości

n

Studenci, którzy ukończą kierunek „Automatyka i Robotyka” posiadają kwalifikacje do projektowania i zarządzania systemami automatyki, a także zautomatyzowanymi stanowiskami produkcji. Jednak zrobotyzowane środowisko pracy nie jest dla nich jedyną drogą rozwoju kariery – absolwenci ci posiadają również podstawowe kwalifikacje IT i programistyczne, które mogą być wystarczającym startem do aplikowania do pracy w software-housach. Tak: software-house’y w chwili obecnej posiadają niemalże nieograniczoną chłonność kandydatów do pracy. Ale to jeszcze nie wszystko.

n

Automatyka i Robotyka jest jednym z tzw. „kierunków zamawianych” przez program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zakłada on wysokie stypendia motywacyjne dla osób, które zdecydują się go studiować. Ważny jest też fakt, że studia skonstruowane na zasadzie dualizmu dają możliwość wyboru specjalizacji między, z jednej strony – automatyzacją maszyn i procesów technologicznych, a z drugiej – specjalizacji związanej z systemami mikroprocesowymi.

nn

Po drugie: praca

n

Przeświadczenie, że absolwenci Automatyki i Robotyki nie musza długo szukać pracy wydaje się być czymś więcej, niż tylko miejską legendą. Automatyzacja procesów nie jest bowiem związana z jedną branżą, ale następuje w zasadzie we wszystkich; od spożywczej, po samochodową. Nie warto pomijać też możliwości pracy w ośrodkach badawczych, gdzie absolwenci dostają szansę na kreowanie własnych innowacji, co może przynieść osobną, czysto emocjonalną korzyść: ogromną satysfakcję z kreowania własnych, autorskich rozwiązań.

n

Podsumowując: jest praca, jest rozwój i są dobre pieniądze. Faktem jednak jest też, że nie są to najprostsze kierunki studiów. Jeśli jednak posiada się odpowiednie predyspozycje (preferowane umysły ścisłe), umiejętności a’la matematyczne i zainteresowania związane z tworzeniem układów i maszyn – automatyka i robotyka to świetny wybór, którego ukończenie w zasadzie gwarantuje dobrze rozwijającą się karierę zawodową.

nn

Po trzecie: pieniądze

n

Automatyka i robotyka – bo często te dwie specjalizacje idą z sobą w parze – to kierunki techniczne, związane nie tylko z futurystycznymi planami budowy humanoidów, ale też z codziennymi rozwiązaniami, jak np. automatyzacja i robotyzacja taśm produkcyjnych. Kierunki te znaleźć można na większości politechnik, w zależności od ich charakteru, na wydziałach: elektrycznym, mechanicznym lub elektronicznym.

n

W zasadzie, aby odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie, wystarczy pokazać przykładowe pensje, na jakie liczyć mogą absolwenci tych kierunków:n– konstruktor CAD – zarobki od 5000 zł brutto (na start),n– inżynier robotyki – pensja od 6000 zł brutto,n– programista-automatyk – 6500-7000 zł brutto,n– kierownik utrzymania ruchu – ok 10 000 zł brutto.

n

Już same, powyżej podane kwoty pokazują, że zarobki absolwentów omawianych kierunków, wyraźnie przekraczają średnią krajową. To jednak tylko pierwszy z głównych powodów, dla których warto rozważyć studiowanie automatyki i robotyki.

n

Źródła:nhttps://strefainzyniera.pl/artykul/85/automatyka-i-robotyka–praca-i-studianhttps://poradyextra.pl/czy-warto-studiowac-automatyke-i-robotyke/nhttps://4programmers.net/Forum/Kariera/291832-mozliwosci_rozwoju_po_automatyce_i_robotycenhttps://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-automatykn