×

Poznajcie Vyommitrę, humanoidalnego robota, którego Indie chcą wysłać w kosmos

Poznajcie Vyommitrę, humanoidalnego robota, którego Indie chcą wysłać w kosmos

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) przedstawia kobietę-robota, który potrafi mówić i wykonywać zadania jak prawdziwy astronauta. 

ISRO nie miała ostatnimi czasy szczęścia w swoich misjach kosmicznych. We wrześniu 2019 r w ramach misji Chandrayaan-2, jednostka próbowała wykonać miękkie lądowanie statku kosmicznego na Księżycu, ale maszyna rozbiła się z powodu błędu hamowania.

nn

Ten incydent nie zniechęcił jednak naukowców do dalszych inicjatyw. Na początku stycznia 2020 szef ISRO, Kailasavadivoo Sivan potwierdził, że trzecia misja na księżyc – Chandrayaan-3 otrzymała zezwolenie i może wystartować jeszcze w tym roku.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych zaprezentowała prototyp robota Vyommitra podczas medialnego wydarzenia w Bengaluru w Indiach, gdzie bot pokazał swoje umiejętności konwersacyjne. „Mogę być twoim towarzyszem i rozmawiać z astronautami, rozpoznawać ich, a także odpowiadać na ich pytania” – powiedziała kobieta-robot z mocnym indyjskim akcentem. Jednak mimo że Vyommitra może rozmawiać z astronautami, nie jest zbudowana tak, jak oni. Robot nie ma nawet pełnego ludzkiego ciała.nn„Nazywa się go pół humanoidem, ponieważ nie ma nóg”, powiedział naukowiec ISRO Sam Dayal w rozmowie z India Today. „Może jedynie zginać się na boki i do przodu. Przeprowadzi pewne eksperymenty i zawsze pozostanie w kontakcie z centrum dowodzenia ISRO”.

https://www.youtube.com/watch?v=j5wGv3ZDiI4

Vyommitra będzie na pokładzie misji bezzałogowych, które ISRO zaplanowało na grudzień 2020 r. I czerwiec 2021 r.

nnn

Źródła:

n

www.cnet.com/news/boston-dynamics-hands-spot-the-robot-dog-over-to-adam-savage-for-training/

n

www.dailypioneer.com/2020/page1/vyommitra-charms-all-with-her-hello-before-spacewalk.html

n

defenceaviationpost.com/gaganyaan-mission-meet-vyommitra-the-talking-human-robot-that-isro-will-send-to-space/