×

Pies holujący samolot?

Pies holujący samolot?

Włoski Instytut Technologii zaprezentował robota ratunkowego, który jest w stanie holować 3-tonowy samolot!

Od 2007 roku inżynierowie z jednostki naukowej w Genui pracowali nad robotem HyQReal, który miałby wesprzeć ratowników w sytuacjach kryzysowych. Był projektowany z myślą o przenoszeniu ciężkich ładunków, takich jak na przykład ranny człowiek. W rzeczywistości, maszyna ma predyspozycję do transportowania znacznie bardziej masywnych rzeczy.

https://youtu.be/pLsNs1ZS_TI

Filmik przedstawia robota, który holuje odrzutowiec pasażerski. Samolot mierzy 47,4 m długości i waży 3300 kg. Natomiast robo-pies ma 1,33 m długości i waży 130 kg. Oznacza to, że potrafi on transportować przedmioty, które są pond 25 razy cięższe niż jego własne ciało!

nn

„Mózgiem” robota są dwa komputery. Jeden śledzi otoczenie, drugi kontroluje maszynę. Wewnętrzna bateria dostarcza energię elektryczną do czterech silników elektrycznych.

n

Silniki oraz pompy zapewniają siłę mechaniczną do holowania maszyn, które ważą ponad 3 tony. „Stopy” maszyny kończą się uchwytami wykonanymi z unikalnego rodzaju gumy, który zapewnia doskonałą przyczepność w terenie, takim jak asfalt na lotnisku.

n

Badacze rozpoczęli pracę nad pierwszą wersją HyQReal w 2007 roku. Następnie przez lata udoskonalali projekt, najnowszy model jest pierwszą w pełni autonomiczną wersją maszyny.

nn

Roboty stworzone w ramach inicjatywy będą pełnić różne role między innymi znajdą zastosowanie w rolnictwie oraz podczas katastrof.