,,Cybernetic organism
Dotąd cyborgi istniały jedynie w wyobraźni twórców komiksów, autorów książek i filmowców. Cyborg (skrót od „cybernetic organism”) to organizm ludzki wspomagany przez rozwiązania technologiczne. To swoista symbioza ludzkiego ciała i maszyny. Wizja człowieka- maszyny, dotąd utopijna, powoli staje się jednak rzeczywistością. Naukowcy pracują nad przekroczeniem przez człowieka jego biologicznego stanu, oczywiście w imię szczytnych celów. Grupa inżynierów z Uniwerystetu w Pensylwanii opracowała model egzoszkieletu – pancerza zewnętrznego wzmacniającego siłę górnych partii ciała. To nie pierwszy tego typu projekt na świecie. Egzoszkielety proponowane są jako rozwiązania w fizykoterapii, wzmocnienie wytrzymałości mięśni żołnierzy, a także jako wsparcie osób pracujących ciężko fizycznie. (Np. ratownicy odszukujący ludzi w gruzach) Przykładem robota stworzonego do akcji ratunkowych jest zaprezentowany, przez NASA, w 2013 roku Walkiria.
Warto wspomnieć przy egzoszkieletach o postępach w medycynie. Chirurg przyszłości, zwany Da Vinci Si HD Surgical system, jest już wykorzystywany w niektórych szpitalach na świecie. Niezwykle precyzyjna maszyna, wciąż doskonalona, dostrzega więcej niż ludzkie oko. Sposób przeprowadzania operacji jest także mniej inwazyjny, co skutkuje szybszą regeneracją organizmu pacjenta. Trwają próby (na świnkach) teleoperacji przy użyciu maszyny Da Vinci.
n,,Robotyczne Chimery
Firma Google przejęła Boston Dynamics. Założona w 1992 roku firma konstruuje człekokształtne i zwierzopodobne roboty, głównie na potrzeby armii amerykańskiej (kontrakt z Pentagonem, który będzie kontynuowany przez Google). Realizm niezwykłych robotów przyprawia o dreszcze, a w głowach od razu pojawiają się czarne scenariusze rodem z „Terminatora”. Firma Boston Dynamics stworzyła do tej pory wiele maszyn, zaawansowanych technologicznie. Roboty te głównie przypominają zwierzęta, są wytrzymałe, szybkie, potrafią biegać i przedzierać się przez śniegi. Idealnie sprawdzają się na trudnych, np. górzystych, terenach. To w laboratoriach Boston Dynamics powstały najbardziej zwariowane, a jednocześnie rozwinięte projekty.
Do najciekawszych tworów Boston Dynamics należą :
n
BigDog – utrzymujący równowagę na każdej powierzchni, przy maksymalnym obciążeniu (150 kg). Ponadto szybko odzyskuje ją po kopnięciu, pchnięciu czy przy ewentualnym wybuchu. Stworzony jako „muł” do przenoszenia ciężkich wojskowych pakunków. Dzięki nogom (nie kołom) może poruszać się na każdym terenie, nawet górzystym, na którym koła samochodów sobie nie radzą. Ponadto jest mniejszy, co za tym idzie – mniej się rzuca w oczy ewentualnym wrogom.
n
Cheetah – najszybciej biegający robot świata (46km/h)
n
RiSE – przypominający jaszczurkę lub pająka. Stworzony do poruszania się po powierzchniach pochyłych lub pionowych.
n
Atlas – humanoid, ulepszona wersja Petmana, przeznaczony do wspomagania służb specjalnych w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, wykonując zadania, takie jak wyłączanie zaworów, wyważanie/otwieranie (ciężko mibyło wytłumaczyć, bo one otwierają drzwi w sposób stanowczy :D) drzwi i działanie w środowiskach/miejscach, w których człowiek funkcjonować nie może.
n
Czy Google, a raczej nowy szef projektu – Andy Rubin (były szef projektu Android) wprowadzi te roboty do codziennego użytku? Czy Google sprawi, że zaczniemy bawić się z mechanicznymi zwierzętami a prace domowe będą wykonywać za nas zmechanizowani „ludzie”?