×

Jaki tablet graficzny wybrać?

Jaki tablet graficzny wybrać?

Czym jest tablet graficzny i co może nam zaoferować?

n

Tablet graficzny to urządzenie, które przy pomocy rysika pozwala nam na stworzenie prac graficznych na komputerze. To idealny zamiennik tradycyjnej formy rysowania. Dzięki różnym rodzajom wbudowanych do programów pędzli poza standardową grafiką możesz uzyskać efekt farb, pędzli czy nawet hiperrealizmu. Tablety są wrażliwe na nacisk, więc pozwala to na naturalne odczucia. Czym przeważa ta forma nad tradycyjną? Przede wszystkim możliwością cofnięcia ruchu czy zmianą rozmiarów konkretnych elementów, warstw.

nn

https://www.clipstudio.net/how-to-draw/archives/155358

n

Grafika rastrowa i wektorowa — różnice

n

Chciałabym najpierw przybliżyć Ci różnicę między grafiką rastrową, a wektorową. Chodzi przede wszystkim o skalarność naszej pracy. Grafika wektorowa jest przede wszystkim wykorzystywana do identyfikacji wizualnej, w jej przypadku zmiana rozmiaru nie będzie miała żadnego wpływu na grafikę. Jest to przeciwieństwo grafiki rastrowej – tutaj nasza praca „rozjedzie się” i piksele będą mocno widoczne. Niemniej jednak w następnym rozdziale skupimy się na programach do grafik rastrowych.

n

https://wytnij-wklej.pl/przygotowanie-grafiki-pod-wycinanie-ploterem-tnacym/

n

Programy graficzne na początek przygody z grafiką

n

Oczywiście poza tabletem graficznym potrzebny nam jest program. Domyślam się, że wchodząc tutaj poszukujesz swojego pierwszego tabletu, a co za tym idzie również programu. Chciałabym przedstawić Ci dwa darmowe programy na początek Twojej przygody. Liczę, że dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.

    n

  • MediBang Paint– to świetny program na początek, pełen różnych możliwości. Na stronie możesz znaleźć również dużo różnych tutoriali, które mogą być naprawdę przydatne na początku.
  • n

  • Krita– to również może być naprawdę dobry wybór, na ich stronie możesz znaleźć liczne tutoriale. Ogromnym plusem jest łatwe wgrywanie do programu nowych pędzli.
  • n

Jaki tablet wybrać — z ekranem czy bez?

nOczywiście nie ma na to jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań względem produktu oraz budżetu. Nie ma co ukrywać, że tablet z ekranem jest dużo wygodniejszy. Na bieżąco widzimy co się dzieje, pozwala to na dużo szybsze i bardziej pewne ruchy. Niestety ciągnie się za tym dużo większa cena produktu. A jak jest z tabletami bez ekranu? Cóż to na pewno dużo lepsze wyjście dla osób, których budżet jest jednak ograniczony, możemy go kupić po nawet kilkukrotnie niższej cenie. To na co na pewno musisz zwrócić uwagę przy zakupie, niezależnie na to na jaki tablet się zdecydujesz, to rozdzielczość. Dla komfortu rysowania lepiej sprawdza się tablety o większych wymiarach. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na większe pole manewru, ale również nie zmęczymy mocno nadgarstka.

n

n

1. Tablet z ekranem 2.Tablet bez ekranu

Topowe marki tabletów

n

Mając już tę wiedzę przejdźmy do najważniejszego aspektu, czyli proponowanych przeze mnie marek i modeli tabletów. Możliwości jakie nam dadzą są bardzo do siebie zbliżone i zaczynając nie zwrócisz mocnej uwagi na różnice. Jeśli myślisz przyszłościowo o swoim urządzeniu poza rozdzielczością patrz na wysokość odczytu rysika. Optymalna wartość to 0,25mm jednak im mniejsza wartość- tym dla Ciebie lepiej. n

n

Wacom:

XP PEN

Huion