×

Przypadki użycia cloud architecture w różnych branżach

pracownicy biurowi omawiają coś przy biurku

Przedsiębiorcy, którym zależy na osiągnięciu sukcesu w krótkim czasie oraz zdobyciu zaufania znacznej liczby klientów, muszą zdawać sobie sprawę z konieczności inwestowania w innowacyjne technologie cyfrowe. W tym momencie jest to jeden z priorytetów dla każdej dynamicznie rozwijającej się firmy, ponieważ ochrona danych klientów stanowi bardzo istotny element wpływający na to, jak dany podmiot gospodarczy jest postrzegany. Wśród niesamowicie popularnych rozwiązań na całym świecie wskazuje się przede wszystkim na architekturę chmurową, czyli cloud architecture. Czym dokładnie jest ta technologia i jakie są przykłady jej zastosowania w różnych branżach? Zdradzamy to w poniższym artykule.

Cloud architecture, czyli architektura chmurowa – co to jest? 

Nowoczesne rozwiązania cyfrowe są niezbędne do tego, by przedsiębiorstwa mogły w efektywny i skuteczny sposób zwiększać swoją przewagę nad konkurencją oraz dostosowywać dynamicznie ofertę do potrzeb swoich klientów. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych nieustannie zyskujących na popularności specjaliści często wymieniają cloud architecture, czyli technologię chmurową. Cloud architecture to jeden z elementów Business Management Systems (BMS). 

Tym, co wyróżnia architekturę chmurową jest fakt, iż wówczas zewnętrzne, wyspecjalizowane przedsiębiorstwo zajmuje się dostarczaniem klientowi określonych zasobów obliczeniowych. Takimi zasobami mogą być aplikacje, pamięć, serwery, bazy danych itd. Aby zrealizować tego typu zadania, wykorzystuje się wyłącznie możliwości oferowane przez internet. Cała usługa jest dostarczana w sposób całkowicie zdalny, co jest bardzo istotnym, docenianym na całym świecie, udogodnieniem.

 Wszystkie dane są przechowywane wówczas w zewnętrznych, perfekcyjnie zabezpieczonych centrach danych. Ci przedsiębiorcy, którzy podejmują decyzję o inwestycji w tego typu rozwiązanie, nie muszą już ponosić tak dużych kosztów na inwestycje w infrastrukturę IT, co powoduje, że omawiana technologia z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. 

Skutki skorzystania z architektury chmurowej 

Skorzystanie w praktyce z niesamowitych możliwości oferowanych przez architekturę chmurową skutkuje tym, iż przedsiębiorstwo może osiągnąć całą masę wymiernych korzyści. Podstawowym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest fakt, iż podmiot stawiający na cloud architecture, nie musi już ponosić tak wielkich kosztów związanych z zakupem sprzętu. Istnieje bowiem możliwość wyłącznego korzystania z technologicznego rozwiązania przygotowanego przez zewnętrznego dostawcę w ramach cloud architecture. Za nadzór nad technologią odpowiada wówczas dostawca, co powoduje, że firma może ograniczyć koszty. Dodatkowo, trzeba mieć świadomość tego, iż chmury są dostępne na żądanie w dowolnym czasie, co sprawia, że ich dostępność jest wyjątkową zaletą. 

Ciekawym wyróżnikiem omawianej technologii jest też to, iż przy korzystaniu z niej stosuje się często model określany jako pay as you go. Oznacza to, że klient płaci wyłącznie wtedy, gdy zużyje określoną liczbę danych. To z kolei skutkuje tym, iż ostateczna wysokość poniesionych kosztów jest zdecydowanie mniejsza – zwłaszcza, gdy porównamy ją z sytuacją, kiedy to przedsiębiorca sam w całości opłaca infrastrukturę IT. Chmura oferuje też niesamowite możliwości pod kątem skalowalności, dlatego też zawsze istnieje możliwość dopasowania jej do potrzeb, które pojawią się w konkretnym czasie. 

Najnowsze technologie, usprawnienie pracy pracowników 

Technologia chmurowa to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, dzięki któremu przedsiębiorstwa nie pozostają w tyle. Dzięki temu firmy nie muszą też ponosić ogromnych kosztów, gdyż bariera wejścia jest niska. Jednocześnie mają dostęp do świetnej technologii cieszącej się znakomitym uznaniem na całym świecie. 

Warto też nadmienić, że cloud architecture znacznie ułatwia wykonywanie pracy zespołowej przez pracowników. Dzięki omawianemu narzędziu można na przykład współdzielić pliki online, co jest niesamowicie przydatnym udogodnieniem. 

Przykłady wykorzystania technologii chmurowej przez firmy z różnych branż 

Istnieje wiele przykładów wykorzystania technologii chmurowych przez firmy. Mianowicie:

  • sektor IT – dzięki chmurze łatwiej jest testować, wdrażać i skalować aplikacje,
  • sektor bankowości – analizowanie dużych zbiorów danych,
  • e-commerce – analiza zachowań klientów, 
  • ochrona zdrowia – przechowywanie danych pacjentów, 
  • przemysł – planowanie produkcji,
  • media – wiele firm korzysta z technologii chmurowych w streamingu, np. Netflix czy Spotify. 

Chcesz dowiedzieć się więcej, na przykład na temat: RPA vs BPM – czym różni się robotyzacja, a zarządzanie procesami biznesowymi w przedsiębiorstwie? Jeśli tak, koniecznie wejdź na stronę Mindbox, jednej z najbardziej znanych firm zajmujących się kompleksowym wspieraniem przedsiębiorstw z branży IT. 

Artykuł sponsorowany