×

Czy programowanie robotów jest zbyt trudne dla mojego dziecka?

Czy programowanie robotów jest zbyt trudne dla mojego dziecka?

Bardzo często spotykamy się z wątpliwościami rodziców, czy ich kilkuletnie dziecko będzie w stanie samodzielnie stworzyć program do robota. Zastrzeżenia są zasadne – profesjonalne programowanie to skomplikowana czynność, wymagająca dobrej znajomości nauk ścisłych, logiki oraz złożonych języków programistycznych. Dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych są to zdecydowanie zbyt zaawansowane zagadnienia, które mogłyby jedynie zniechęcić do zgłębiana robotyki. Z myślą o nich firma National Instruments stworzyła program LabView, który sprowadza programowanie do dużo prostszej czynności.

Programowanie w środowisku LabView polega na łączeniu różnych graficznych ikon, z których każda odpowiada za wykonywanie konkretnych funkcji. Tworzenie programu rozpoczynamy od wymyślenia odpowiedniego algorytmu. Następnie przechodzimy do sekcji kolorowych graficznych bloczków, które układamy w odpowiedniej kolejności. Możemy stosować pętle takie jak na przykład: „while”, „for”. Po połączeniu ze sobą wszystkich ikon, musimy zaprojektować interfejs, z którego będą mogli korzystać użytkownicy naszego programu.

Na Planecie Robotów używamy LabView w wersji dostosowanej do zestawów edukacyjnych LEGO. Aplikacje wykorzystujemy do programowania czynności, które mają wykonywać zbudowane przez nas roboty. Program umożliwia zaprojektowanie dokładnej trasy, jaką przejechać ma maszyna oraz wielu innych funkcji. Nawet najmłodsze dzieci bardzo szybko przyswajają obsługę aplikacji, a odkrywanie nowych możliwości sprawia im dużo frajdy i satysfakcji.