×

Robotyczna nić „spacerująca” po ludzkim mózgu

To nie żart: ten robot może w przyszłości zrobić sobie „spacer” wewnątrz twojej czaszki – a dokładniej: wewnątrz mózgu. Mało tego: jeśli już do tego „spaceru” dojdzie, to najprawdopodobniej będziesz za niego dziękował.

nn

Jest mikroskopijnie mały i ma kształt nici. Opracowali go inżynierowie z MIT (Massachusetts Institute of Technology) po to, aby mógł pracować w bardzo wąskich przestrzeniach, takich jak naczynia krwionośne mózgu. Po co? Nie ma w tym niczego cyberpunkowego – celem jest np. usuwanie zatorów po udarze lub urazie mózgu.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=INSyV4dgqu8

Kilka technicznych faktów na temat omawianego nano-robota:

n

– Średnica – poniżej 0,6 mmn– Sterowanie: nadajnik – pole magnetyczne n– Sterowanie: odbiornik – pasta z cząsteczkami magnetycznymi, którą powleczony jest rdzeń robotan– Materiał – rdzeń wykonany z elastycznego stopu niklu i tytanun– Pokrycie rdzenia – hydrożel

nn

Zrobotyzowana nić nie jest jeszcze ani nazwana, ani produkowana. Szybko wprowadzona do mózgu osoby operowanej, mogłaby uchronić ją przed nieodwracalnymi zmianami, które są następstwami uderzeń, wypadków, czy udarów. Jak podsumowuje Xuanhe Zao z MIT:

n

Jeśli udałoby nam się leczyć udar w ciągu około 90 minut od jego wystąpienia, szanse przeżycia pacjentów mogłyby znacznie wzrosnąć. Gdybyśmy dysponowali urządzeniem, które usunęłoby zatory w mózgu w ciągu „złotej godziny” od wystąpienia udaru, dawałoby to szansę na uniknięcie trwałego uszkodzenia mózgu.

Obecnie, aby usunąć skrzepy krwi w mózgu, lekarze przeprowadzają operację, która polega na wprowadzeniu do ciała osoby operowanej cienkiego drutu – najczęściej przez tętnicę udową. Po dotarciu do uszkodzonego miejsca chirurg uwalnia leki lub usuwa skrzep. Jest to trudna i inwazyjna metoda, łatwo więc się domyślić, że rozwiązanie, nad którym pracują naukowcy z MIT to postęp, który może uratować życie wielu osobom. Pierwsze testy są obiecujące: robotyczna nić bardzo dobrze poradziła sobie z manewrowaniem w dokładnym, silikonowym modelu naczyń krwionośnych mózgu, w którym same naczynia zostały wypełnione płynem symulującym lepliwość krwi.

nn

Źródła:nhttp://news.mit.edu/2019/robot-brain-blood-vessels-0828nhttps://www.robotyka.com/