×

Jaki router do światłowodu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

router do światłowodu

Jaki router do światłowodu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Samo doprowadzenie światłowodu do domu czy mieszkania i skonfigurowanie sieci to nie wszystko. Aby móc korzystać z pełni potencjału superszybkiego internetu, ważne jest wyposażenie się w odpowiedni sprzęt. To przede wszystkim router, który ma spore znaczenie dla jakości i stabilności połączenia. Dzięki niemu możliwe jest też rozprowadzenie sygnału po całym domu. Czym kierować się przy wyborze? Jak dobrać router, który jest odpowiednio przystosowany do pracy z internetem światłowodowym? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w dalszej części artykułu.

Spis Treści:

  1. Router idealny do światłowodu, czyli jaki?
  2. Standardy i pasma częstotliwości, czyli jak wybrać router o wysokiej przepustowości?
  3. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru routera do światłowodu?
  4. Jaki model routera do światłowodu sprawdzi się najlepiej? 

Router idealny do światłowodu, czyli jaki?

Internet światłowodowy umożliwia korzystanie ze stabilnego, szybkiego i niezawodnego łącza, które sprawdzi się nawet przy najbardziej wymagających zadaniach. To idealne łącze dla dużych rodzin, gdzie wiele sprzętów podłączonych jest do sieci jednocześnie. Oferuje zarówno szybki upload, jak i download. Dzięki temu każdy może bez problemu realizować swoje pasje – czy to granie online, prowadzenie transmisji na żywo, oglądanie filmów w najwyższej jakości. Aby móc korzystać z tak szybkiego połączenia, ważne jest zbudowanie odpowiedniej infrastruktury, doprowadzenie kabla do danej lokalizacji i… wyposażenie się w sprzęt, który pozwoli wykorzystać w pełni możliwości światłowodu.

To ostatnie jest szczególnie istotne ze względu na fakt, że kupując pakiet internetu światłowodowego u konkretnego dostawcy, mamy możliwość wyboru nawet takich szybkości jak do 1 Gb/s czy do 5 Gb/s. Natomiast źle dobrany router np. z konstrukcją standardu, która pozwala osiągnąć maksymalną prędkość połączenia na poziomie jedynie 100 Mb/s. Oznacza to, że przepłacamy u dostawcy za wybrany pakiet, z którego nie jesteśmy w stanie korzystać. Urządzenie, które pozwoli wykorzystać w pełni potencjał internetu światłowodowego (szczególnie przy zakupie pakietów o prędkości do 1 Gb/s) są wykonane w technologii xDSL i posiadają porty WAN o wysokiej przepustowości w postaci gniazd RJ-45. Dodatkowo odpowiedni router powinien być wyposażony także w porty USB oraz LAN, dzięki którym będzie można podłączyć do niego urządzenia jak skaner czy drukarka. Co jeszcze jest ważne w routerze do światłowodu? Przede wszystkim obsługiwane standardy i pasma częstotliwości.

Standardy i pasma częstotliwości, czyli jak wybrać router o wysokiej przepustowości?

Odpowiedni standard Wi-Fi w routerze do światłowodu to podstawa. Najlepszą opcją będzie zdecydowanie się na sprzęt, który jest kompatybilny z Wi-Fi 6. Umożliwi on nie tylko wykorzystanie w pełni szybkości internetu światłowodowego, ale i obsługę wielu urządzeń naraz bez spadku prędkości internetu. Aby móc korzystać z tak nowoczesnej technologii, konieczne jest, aby urządzenie obsługiwało przede wszystkim pasmo 5 GHz. Mimo mniejszego zasięgu umożliwia ono korzystanie z wyższych prędkości internetu i oferuje wysoką stabilność połączenia. Sprawdzi się przede wszystkim w pracy z urządzeniami, które potrzebują dużych przepustowości. Co ważne, odpowiedni router do światłowodu powinien obsługiwać nie tylko częstotliwość 5 GHz, ale i 2,4 GHz. Dlaczego? Ponieważ zapewnia to większą elastyczność. W razie przeciążenia jednej częstotliwości urządzenie przełączy się na drugą, a połączenie nie utraci swojej stabilności.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru routera do światłowodu?

Warto zwrócić uwagę również na to, czy dany sprzęt posiada oznaczenie QoS (Quality of Service). Umożliwia ono nadawanie priorytetów transmisji danych w taki sposób, aby unikać przeciążeń i wspierać zadania, które aktualnie wymagają największej przepustowości. 

Warto także celować w routery do światłowodu, w których wykorzystuje się technologię MU-MIMO. Pozwala ona w pełni skorzystać z możliwości sieci światłowodowej. Dzięki niej nawet przy podłączeniu kilku urządzeń jednocześnie (m.in. laptopa, komputera, telewizora, konsoli) nie występuje problem z prędkością połączenia. To ważne w kontekście internetu rzeczy, czyli również koncepcji smart home. 

Jaki model routera do światłowodu sprawdzi się najlepiej? 

Decydując się na internet światłowodowy od jednego operatora, warto jednocześnie sprawdzić, czy nie oferuje on nowoczesnego routera. W takim wypadku koszt może być mniejszy i rozłożony na miesięczne raty wliczone w cenę abonamentu za internet. Niektóre oferty przewidują wypożyczenie sprzętu. W przypadku Play jest to router Play BOX NET, który obsługuje technologię Wi-Fi 6 i umożliwia osiągnięcie prędkości transmisji danych nawet do 5 Gb/s. Oznacza to, że zakup najlepszego pakietu z najszybszym internetem naprawdę ma wtedy sens, gdyż pozwala skorzystać z pełni potencjału danego łącza. 

Do światłowodu sprawdzą się też inne modele routerów, które oferują wysoką przepustowość odpowiednią do internetu światłowodowego. To m.in. TP-Link RE200 czy Acer Connect X6E 5G CPE, które są dostępne, chociażby w ofercie operatora Play. 

Artykuł sponsorowany