×

#KOSMOS – Największa planeta Układu Słonecznego, czyli Jowisz

Jowisz

Ta planeta jest pierwszą spośród trzech gazowych olbrzymów. Rzymianie nadali jej imię na cześć najważniejszego boga w swojej mitologii. To największa planeta Układu Słonecznego i ma również największy księżyc. Co jeszcze skrywa przed nami Jowisz?

Jowisz nie może być większy

Zdjęcie Jowisza

Atmosfera tej planety składa się głównie z wodoru (92%) i helu. Ma najgrubszą atmosferę w Układzie Słonecznym tj. 5000 km. Zewnętrzna warstwa jego atmosfery stanowi amoniak w postaci kryształów. Masa Jowisza jest tak ogromna, że przewyższa o 2,5 łączną masę innych planet. Jego średnica jest 11 razy większa niż średnica Ziemi. Uważa się, że jest to maksymalna średnica, jaką może osiągnąć ciało niebieskie o takim składzie atmosferycznym i oddalone o tyle od głównej gwiazdy, czyli Słońca. Gdyby Jowisz choć minimalnie się powiększył, uległby skurczeniu z powodu siły grawitacji.

Na Jowiszu trwa burza, zwana Wielką Czerwoną Plamą i antycyklonem. Czerwona Plama jest najbardziej niesamowitym zjawiskiem w całym Układzie Słonecznym. Średnica samego antycyklonu jest większa od Ziemi – mógłby on pomieścić około 3 Ziemie. Pierwszy raz zaobserwowano go w XVII wieku. Jest na tyle duży, że można go obserwować z Ziemi. Podobno trwa już od prawie 400 lat. Według naukowców, wiatry na Jowiszu stale przyspieszają.

Księżyce Jowisza

Najnowsze badania o Jowiszu

Niedawno skończyło się spotkanie naukowe Lunar and Planetary Science Conference, podczas której uczeni z Arizony udowodnili, że kiedyś Jowisz był znacznie jaśniejszy niż teraz, co mogło wpływać na jego księżyce. Jasność była na nim około 10 tysięcy razy większa niż obecnie.

Młody Jowisz na początku ogrzewał swoje księżyce na niesamowicie dużą skalę. Najbliżej Jowisza był – i nadal jest – Io. Lód, który pokrywał powierzchnię Io, został roztopiony, ponieważ temperatura tam przekraczała 26 stopni Celsjusza. Co za tym idzie, przemieniona woda zaczęła odparowywać, a para wodna zaczęła się odrywać i odlatywać w przestrzeń kosmiczną. Jowisz z dokładnością wysuszał Io przez miliony lat, a badania wskazują, że Io stracił w ten sposób około 25 razy więcej wody niż obecnie jest na całej Ziemi.

Szacuje się również, że dzięki Jowiszowi, Ziemia jest uchroniona przed wieloma asteroidami i kometami. Jowisz przez swoją ogromną grawitację, przyciąga większość uderzeń i zbiera je na siebie, dzięki czemu nie docierają one do obszarów ziemskich.