×

#KOSMOS – Czy w przyszłości będziemy mieszkać na Marsie?

mars

#KOSMOS – Czy w przyszłości będziemy mieszkać na Marsie?

Marsa pod tą nazwą znamy od starożytności – to właśnie wtedy to imię nadali mu uczeni, którym kojarzył się z bogiem wojny. W 1610 roku odkrył go Galileusz. W dzisiejszych czasach Marsa podziwiać możemy za pomocą teleskopów z naszych balkonów. Jaka jest jego atmosfera, jakie tajemnice w sobie kryje i czy kiedyś na nim zamieszkamy?

Budowa i atmosfera planety Mars

Planeta Mars

Mars, tak jak Ziemia, jest planetą skalistą, na jego powierzchni znajdziemy dużo pyłu tlenku żelaza (dlatego Mars jest czerwony). Na powierzchni jest bardzo sucho. Gdybyśmy przemierzali powierzchnię Marsa, napotkalibyśmy góry, kratery (jest ich 43 tysiące!), doliny, pustynie oraz wulkany (na przykład Olympus Mons o wysokości 25 km, co sprawia, że najprawdopodobniej to najwyższy szczyt Układu Słonecznego). Mars jest przy tym o wiele mniejszy niż Ziemia.

Atmosfera Czerwonej Planety jest przejrzysta oraz rzadka. Składa się głównie z dwutlenku węgla, a ilość pary wodnej jest 100 razy mniejsza niż w atmosferze ziemskiej. Na Marsie temperatury sięgają od minus 60 stopni Celsjusza do około 20 w cieplejsze miesiące.

Na Marsie występują pory roku, jednak trwają one dłużej. Wiosna trwa 194 dni, lato 177 dni, jesień 142 dni, a zima 156 dni. Co ciekawe, na Marsie możemy zaobserwować burze pyłowe, które charakteryzują się bardzo silnymi wiatrami. Czasem przykrywają one całą półkulę.

Woda na Marsie

Przez niskie temperatury i niskie ciśnienie, woda nie występuje na Marsie w stanie ciekłym. Jest natomiast tam spotykana w formie lodu w okolicach biegunów. Jeśli cały lód na Marsie uległby roztopieniu, woda pokryłaby całą powierzchnię planety. Naukowcy twierdzą, że w przeszłości na Marsie występowały wielkie przepływy wody.

Około 5 milionów lat temu, miała tam miejsce wielka powódź, co pozostawiło po sobie zamarznięte jezioro na równinie Elysium Planitia. Pomimo tego, że istnieją kanały powodziowe, nie ma tam mniejszych struktur, więc nie wiadomo, skąd wzięły się wody powodziowe. Na ścianach przeróżnych marsowych kraterów odnaleziono żłobienia, które wskazywałyby na przepływ.

Na Marsie wykryto także hematyt i getyt, minerały, które czasem powstają w obecności wody. W 2004 roku łazik Opportunity wykrył minerał jarosyt – a ten powstaje tylko w obecności wody. O dokonaniach łazików będziemy jeszcze pisać!

Wizualizacja miasta na Marsie

Czy zamieszkamy na Marsie?

Odpowiemy wprost: na razie nie wiadomo. Elon Musk planuje załogowe loty kosmiczne na Marsa, jednak w jego marzeniach jest także stworzenie na Czerwonej Planecie miasta, w którym zamieszkaliby Ziemianie. Chce to osiągnąć do 2050 roku.

SpaceX chce wysłać pierwszą załogę na Marsa do 2040 roku. NASA potwierdza, że lot na Marsa zajmie około 500 dni, dlatego potrzeba do tego naprawdę wytrwałych astronautów. Spędzą oni na Marsie około miesiąca, aby stworzyć podstawy do budowy kolonii. Wygląda na to, że plany kolonizacji Marsa są poważne, jednak należy patrzeć na nie z przymrużeniem oka.

Weronika Kasprzyk