×

Oczyszczanie skóry głowy – dlaczego jest tak istotne?

jak dbać o włosy

Oczyszczanie skóry głowy – dlaczego jest tak istotne?

Często myjąc włosy zapominamy o dobrym oczyszczeniu skóry głowy. Skupiamy się na łodydze włosa, a nie tylko ona jest ważna. Dobrze oczyszczona skóra głowy to nie tylko przyjemne uczucie świeżości, ale także lepsza kondycja włosów, lepsze ich odżywienie i profilaktyka wielu schorzeń skóry. Trzeba więc dbać o to, by podczas mycia włosów pamiętać także o skórze głowy i dogłębnie ją oczyścić z pozostałości kosmetyków, kurzu, zanieczyszczeń i martwego naskórka. Jak więc prawidłowo dbać o oczyszczanie skóry głowy?

Stan skóry głowy a włosy

Absolutnie niemożliwym jest mieć piękne i zdrowe włosy bez zadbania o stan skóry na głowie. W końcu włos tak samo jak paznokieć jest przydatkiem wyrastającym właśnie ze skóry. Jej regularne i prawidłowe oczyszczenie to pierwszy krok ku pełnym witalności i piękna włosom.

Skóra głowy powinna być dobrze oczyszczona z martwego naskórka, z łoju oraz z zanieczyszczeń takich jak kurz lub pozostałości kosmetyków. Takie podejście pozwoli zachować równowagę skóry głowy, co bezpośrednio przełoży się na stan włosów. Skóra na głowie powinna swobodnie oddychać, być nawilżona oraz dobrze jest ją pobudzać masażem.

Na skórze znajdziemy m.in. wszelkie zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska, a więc kurz, cząsteczki dymów, smogu, pozostałości kosmetyków do stylizacji etc. Zanieczyszczenia te mieszają się z łojem produkowanym przez gruczoły łojowe umieszczone w skórze, a wszystko razem sprawia, iż skóra może nie mieć jak oddychać. Zanieczyszczona skóra to idealne środowisko do namnażania się wszelkich bakterii oraz drobnoustrojów jak np. roztocze o nazwie nużeniec ludzki (Demodex folliculorum). Nużeniec może namnażać się oraz bytować w okolicach mieszka włosowego, gdzie odżywia się łojem i zanieczyszczeniami. Jego obecność może powodować stan zapalny mieszków włosowych, a nawet łojotokowe zapalenie skóry. To prosta droga do pojawienia się zakażeń bakteryjnych oraz możliwości rozwinięcia się wszelkich alergii.

Czym myć skórę głowy?

Mycie włosów i skóry głowy nieodłącznie kojarzy się z szamponem, ale to nie jedyny kosmetyk, który pomoże dogłębnie oczyścić skórę na głowie. Trycholodzy i dermatolodzy coraz częściej polecają również sięganie po peelingi. To właśnie tego typu kosmetyki są niemal niezrównane w usuwaniu obumarłej warstwy naskórka oraz wszelkiego, często bardzo trudnego do usunięcia ze skóry i nasady włosów brudu. Używanie peelingu 1 – 2 razy w tygodniu zdecydowanie wpływa na normalizację pracy gruczołów łojowych i na lepszą kondycję skóry. Prawidłowo wykonany peeling połączony jest z masażem. Aplikując kosmetyk na skórę głowy, masuj ją minimum 5 minut. W ten sposób wyraźnie pobudzisz mikrokrążenie oraz dotlenisz komórki skóry. Odpowiedni dla Twoich potrzeb peeling doradzi Ci trycholog. Łódź, Poznań, Warszawa i wiele innych miast mają bardzo dobrych specjalistów w tym zakresie.

Jak myć skórę głowy?

Co zrobić, by skóra głowy była dobrze oczyszczona? Na pewno trzeba myć ją regularnie i według pewnych zasad. Skóry głowy nie warto myć codziennie, chyba, że są ku temu poważne podstawy. Włosy i skórę głowy najlepiej myć co 2 – 3 dni, dwukrotnie. A więc pierwsze mycie to zmywanie większych zanieczyszczeń, a drugie mycie można potraktować jako pielęgnację i połączyć ją z masażem. Nie drap skóry głowy – masuj ją podczas mycia opuszkami palców, delikatnie, a jednocześnie efektywnie.

Wybierając szampon kieruj się tym jaki posiadasz rodzaj włosów i jakie wymagania ma Twoja skóra. Jeśli skóra jest sucha, wybierz kosmetyk nawilżający, jeśli ma tendencję do przetłuszczania się, postaw na szampon normalizujący.

Skórę głowy myj minimum 3 – 4 minuty wykonując dokładne, kuliste ruchy. Nie zapominaj o żadnym miejscu na głowie, skupiając się z myciem także na linii włosów tuż przy czole (to miejsce jest często niedomywane, a osadza się na nim wiele resztek kosmetyków do twarzy!). Włosy spłukuj ciepłą, lecz nie gorącą wodą, a następnie osusz je delikatnym ręcznikiem z bawełny lub z muślinu.

Jak więc widać, nie ma mowy o dobrej kondycji włosów bez zadbania o skórę. Ważne jest jej dokładne i regularne oczyszczanie, także z wykorzystaniem peelingów. Wybierając kosmetyki oczyszczające skórę głowy, zwróć uwagę na takie składniki jak pestki moreli (działanie złuszczające), biała lub zielona glinka, glinka marokańska lub kwasy AHA.

Artykuł sponsorowany