W rzymskim systemie liczbowym nie ma możliwości zapisania cyfry 0. Fanów historii starożytnej na pewno zaciekawi, że w tym systemie w ogóle nie było pojęcia takiej liczby.
W kulturze Chin, Korei, Japonii, Singapuru, Malezji i Wietnamu – 4 to najbardziej pechowa z liczb. Jej wymowa „shi” brzmi identycznie jak wymowa słowa „śmierć”. Dlatego na Dalekim Wschodzie jest popularne pominięcie czwartego numeru w pokojach hotelowych, piętrach czy numerach wieszaków w teatrze. Dokładnie tak samo jak w naszej kulturze z liczbą 13.
nn
Natomiast Chinach, liczby 14, 24 i 74 są uznawane za bardziej pechowe niż 4, ponieważ 14 brzmi podobnie do „chcieć śmierć”, 24 jak „łatwa śmierć”, i 74 jak „na pewno śmierć”.
Czy wiecie, dlaczego trzynastka jest uważana w kulturze zachodniej za pechową? Przesąd sięga jeszcze czasów Jezusa. W ostatniej wieczerzy brało udział 13 osób, z czego trzynasty był Judasz, który przez Nowy Testament jest uznawany za zdrajcę.
Powszechne jest również znaczenie liczby 666. Wywodzi się ona z Biblii i jest uznawana za liczbę bestii. Występuje ona w ciekawym miejscu w codziennym życiu. Po zsumowaniu wszystkich liczb, które znajdują się na kole ruletki, otrzymamy wynik 666. Właśnie dlatego ruletka jest czasami nazywana „szatańską grą”.